V letním období si užíváme slunečních paprsků, ale bez dostatečné ochrany je velmi pravděpodobné, že si z něj kromě krásných momentů odneseme i nechtěné hnědé flíčky na obličeji. Co jsou pigmentové skvrny, jak vznikají a lze předejít jejich tvorbě?

Plochá, tmavě zabarvená místa na pokožce, známá též jako stařecké či sluneční skvrny, jsou způsobena hyperpigmentací kůže. Za tu je zodpovědná zvýšená produkce přírodního pigmentu – melaninu, který kůži chrání před škodlivými paprsky.

Díky němu získává pokožka zabarvení, které se projevuje jako opálení. Pokud se však vystavíme nadměrnému slunění, produkce melaninu stoupá a objeví se nepříjemná pigmentace. Výskyt nechtěného zbarvení stoupá s věkem, běžné je u žen po čtyřicítce, někdy se však nevyhne ani mladším ročníkům. Způsobit jej může i hormonální nerovnováha v těle, a proto je dobré se připravit.

Co dělat, když už se škoda stala?

Nezoufat! Hnědé skvrnky sice jsou nepříjemnou kosmetickou vadou a sebevědomí ženy příliš nepodpoří, problém se ale dá řešit. Důležité je zvolit kosmetickou péči, u které je klinicky a dermokosmeticky prokázána schopnost skvrny redukovat. Jedná se většinou o produkty obsahující kyselinu salicylovou, glykolovou, vitamíny E a C či extrakty z hroznů. Dobrými rádci při výběru kosmetiky mohou být vyškolení pracovníci lékáren či kosmetických salonů.

Čistící pěnivý gel s jemným exfoliačním účinkem pro eliminaci pigmentových skvrn a sjednocení tónu pleti, Ultra Brightening Cleanser, NeoStrata, 890 Kč

Pravidelná péče je základ

Kosmetické přípravky je třeba volit od jedné produktové řady, jen tak lze docílit maximálního efektu. Kompletní péče by se měla skládat nejen z výrobků určených pro péči o pleť v podobě krémů a speciálních sér, ale i pro její vyčištění. K dostání jsou například čistící gely s obsahem perleťových částeček s peelingovým efektem, které zbaví pokožku odumřelých kožních buněk.

 

Lokální korektor k eliminaci pigmentových skvrn, Eucerin, 485 Kč

Vyrovnávací sérum proti pigmentovým skvrnám s SPF 30, La Roche – Posay, 745 Kč

Denní krém s obsahem extraktů z hroznových jader s SPF 25 a vitamínem E, Enlighten Skin Brightener, NeoStrata, 1290 Kč

Pokud kosmetické produkty nezabírají, lze podstoupit tzv. chemický peeling. O co jde? Jeho název zní trochu strašidelně, ale není třeba se bát. Jde o neinvazivní metodu ošetření, která redukuje pigmentové skvrny, rozšířené žilky či póry, problémy s akné nebo drobné vrásky. Pleť zjemní, rozjasní a barevně sjednotí.

Aplikaci lze podstoupit u kožních lékařů či ve vybraných kosmetických salonech. Protože chemický peeling není zcela bez rizika, je dobré poradit se před jeho použitím s odborníkem. U hlubší pigmentace se doporučuje použití metody intenzivního pulzního světla – IPL, která shluky pigmentu roztříští a ten se následně asi po týdnu odloupne. Využít se dá i kombinace obou metod.

Zásady přislunění

Ta je ze všeho nejdůležitější! Použitím kosmetiky zaměřené na pigmentaci lze vzniku skvrn předcházet. Nejdůležitější je však dbát zásad při slunění, kterými jsou: používání opalovacího přípravku s dostatečně vysokým SPF faktorem (pro obličej SPF 50), a to i při sebekratším pobytu na slunci a vyhýbání se zbytečnému opalování. Nosit lze například kšiltovky či klobouky, které vytvoří obličeji stín a zároveň mohou být efektním módním doplňkem.

Foto: Depositphotos, archiv firem

Více tipů na téma péče o pleť najdete zde.