Zbrusu nový dětský koutek bude slavnostně otevřen na Klinice popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. LF UK. Vznik koutku umožnily finanční prostředky získané v rámci projektu Go za Gorilou pro spolek Bolíto prostřednictvím Mountain Gorilla Coffee. S realizací dětského koutku podle návrhu architekta Filipa Kofránka pomohl také nový komunitní projekt televize Prima nazvaný Prima SVĚT. Projekt Go za Gorilou v sobě spojuje lásku ke kvalitní kávě s cestovatelskou vášní a chutí pomáhat ohroženým horským gorilám a popáleným dětem.

Slavnostního otevření, které proběhne ve čtvrtek 2. května ve 14.00, se zúčastní přednosta kliniky a předseda spolku Bolíto MUDr. Robert Zajíček, zpěvák a patron projektu Go za Gorilou Kamil Střihavka, desetiletý pacient kliniky po popáleninovém úrazu Josef Zeman, Michal Šesták a Libor Ploček z Mountain Gorilla Coffee a moderátor Velkých Zpráv FTV Prima Matěj Misař.

Od září do prosince loňského roku putovalo pět korun z každého produktu Mountain Gorilla Coffee organizaci Gorilla Doctors pečující o poslední zbylé ohrožené horské gorily v ugandských horách. Dalších pět korun mířilo ke spolku Bolíto, který pomáhá dětem s popáleninami překonávat těžký životní úděl v důsledku vážných úrazů. Celkem se takto vybralo kolem devadesáti tisíc korun.

Ze své vybrané částky spolek Bolíto spolufinancuje právě nový dětský koutek na Klinice popáleninové medicíny VFN Královské Vinohrady a 3. LF UK. „Naše pracoviště má spádovou oblast celou Českou republiku, tedy šest a půl milionu lidí, všechny děti tak končí u nás. Ročně hospitalizujeme kolem tří set dětských pacientů, velké množství dětí k nám dochází ambulantně a na kontroly. Je skvělé, že se dětský koutek stane místem, kde si děti budou moci hrát a cítit se dobře. Pobyt na naší klinice jim koutek určitě zpříjemní,“ říká přednosta kliniky a předseda spolku Bolíto MUDr. Robert Zajíček.

Vyvrcholením projektu se pak stala lednová expedice Go za Gorilou za ohroženými horskými gorilami do Ugandy organizovaná společností Mountain Gorilla Coffee, která odsud dováží vysoce kvalitní ekologicky a fair trade pěstovanou kávu a čokoládu. Expedice se zúčastnil patron značky Mountain Gorilla Coffee, zpěvák Kamil Střihavka, za spolek Bolíto pak desetiletý Josef Zeman, který ve svých devíti letech utrpěl vážný popáleninový úraz a výherce facebookové soutěže s Mountain Gorilla Coffee, IT specialista Milan Suchý.

Horské gorily jsou ohrožená zvířata, kterých zbývá poslední tisícovka na světě v jediné oblasti na hranicích Rwandy, Konga a Ugandy. Odborným garantem expedice byl proto jmenován ošetřovatel a „gorilí táta“ Marek Ždánský. Celou expedici Go za Gorilou navíc sledovali s kamerami dokumentaristé Jarmila Štuková a Jan Gregor. Výsledkem je cestovatelský dokument Go za Gorilou zachycující cestu věkově i profesně různorodé skupiny lidí, kteří by se za normálních okolností možná nikdy nesetkali.

„Dala je dohromady touha po dobrodružství, chuť cestovat do neznámých krajů a vůle překonávat životní překážky,“ říká Michal Šesták ze společnosti Mountain Gorilla. „Je to film o naději, naplňování klukovských snů a možnosti měnit svět kolem sebe k lepšímu. To vše doplněné interakcí mezi cestovateli a záběry nádherné africké krajiny při putování za ohroženými zvířaty,“ dodává k obsahu snímku Šesták. Cestovatelský dokument Go za Gorilou bude mít premiéru v sobotu 18. května 2019 ve 20 hodin na Prima ZOOM. Více na na www.gozagorilou.cz a na facebooku.

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.