Naše tělo není stroj, proto mějte na paměti, že pravidelný trénink je důležitý stejně jako důkladná regenerace. „Pokud jdete na trénink se zatuhlými a zkrácenými svaly, je to jak řídit auto se zataženou ruční brzdou. Dopřejte vašemu tělu pravidelnou regeneraci,“ říká Luboš Kořenovský, tréninkový a výživový poradce z MyIdentity.cz.

Inspirujte se typy, které vám pomůžou ve dnech volna připravit svaly na kvalitní trénink. Důležité je oddělit aktivní a pasivní regeneraci. Při té pasivní nevyvíjíte vědomě žádnou fyzickou aktivitu, vaše svaly jsou uvolněné a relaxované. Při aktivním odpočinku vyvíjíte fyzickou aktivitu v minimální intenzitě. Dopřejte svému tělu obě varianty regenerace.

Pasivní odpočinek

  • Spánek – Kvalitní spánek má vliv na naše zdraví a výkonnost, a to jak na tu duševní, tak i fyzickou. Ideální počet hodin spánku je velmi individuální, v průměru se ale pohybuje kolem 8 hodin denně. Ve spánku se tvoří velmi důležitý růstový hormon. Nedostatek spánku působí na zhoršení imunitního systému, zvýšení hladiny kortizolu, což může mít za následek únavu, vysoký krevní tlak či obezitu. U mužů se nedostatek spánku může projevit například nižší tvorbu testosteronu.
  • Sauna – Saunování má pozitivní vliv na činnost srdce, uvolnění dýchacích cest a zmírnění bolesti svalů a kloubů. Tělo se v sauně okysličuje, rozšiřují se cévy a tím dochází k lepšímu prokrvení končetin. Díky silnému pocení jsou z těla vylučovány škodlivé látky.
  • Masáž – Druhů masáží je celá spousta. Mechanickým působením na sval uvolňujeme tepelnou energii. Tento proces způsobí lokální prokrvení kůže i svalů. Prokrvení vede k podpoře odplavovaných látek ze svalů i kůže. Sval je po masáži pružnější a odolnější než dřív.

Aktivní odpočinek

  • Procházka – Procházka je skvělým plánem na nedělní odpoledne, kdy tělo dostanete do aktivního pohybu, prokrvíte ho a mentálně si odpočinete. Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu je zkrátka lékem na všechno. Svižnější tempo Vám zaručeně zažene bolest hlavy, která je často důsledkem přetažení a únavy.
  • Plavání – Plavání je jeden z nejkomplexnějších lidských pohybů, při kterém zapojujete svaly, o kterých možná ani nevíte, že je máte. I rekreační tempo stačí k dokonalému uvolnění celého těla.
  • Strečink – Provádějte strečink pravidelně nejlépe po tréninku, kdy jsou svaly dokonale zahřáté. Ideální je strečink rovněž po saunování či horké koupeli, kdy dokonale protáhnete a uvolníte unavené svalstvo. Nikdy neprovádějte strečink studených a nezahřátých svalů. Snadno si způsobíte nepříjemné zranění.
  • Jóga – Cvičením jógy dokonale protáhnete celé tělo a pravidelným cvičením tak docílíte vyšší flexibility. Stejně jako existuje několik druhů masáží, i v józe jistě najdete to pravé pro Vás. K mání jsou lekce od úplných začátečníků až po nadšené jogíny.

„Každý preferuje jinou formu regenerace. V každém případě ji nezanedbávejte a odpočívejte stejně usilovně, jako cvičíte,“ doplňuje Luboš Kořenovský z MyIdentity.cz.

Zdroj: My Identity Nutrition

Foto: Profimedia

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.