Léto se chýlí ke konci a lidé bez domova budou mít za chvíli problém, jak přežít studené noci. V mrazivé zimě je to opravdu kruté živoření. Naštěstí se v Čechách hezky rozbíhá projekt Nocleženka. Těchto „poukázek na klidnou noc v teple“ se loni prodalo 30 tisíc a bezpochyby zachránily mnoha lidem život.

To, že na ulici může z různých důvodů skončit herec i podnikatel, se dozvídáme z médií každý den. Život je nevyzpytatelný… Minulý rok mě zaujal projekt Armády spásy, Nocleženka, jehož koordinátorkou je Lucie Stejskalová, od níž jsem se také o celé akci dozvěděla víc.

„Nocleženka je charitativní projekt, kdy dárci zakupují noclehy pro lidi bez domova. Fungovala v různých obměnách a názvech vždycky při akci Noc venku. Na těchto akcích byly podobné poukazy prodávány s tím, že je zájemci mohli přímo předat člověku bez domova, který na tu akci dorazil. Tento způsob darování mi přišel zajímavý a napadlo mě jej převést do on-linu,“ říká Lucie Stejskalová. „Zájem byl tak obrovský, že jsme začátkem března překlopili dary do další sezóny. Tohle je pro lidi bez domova skvělé, protože většinou nepřichází pomoc od dárců hned začátkem zimy. Dárcům chvíli trvá, než zjistí, že je opravdu zima a že je potřeba jejich pomoc. Takže nyní už můžeme začít s prvním úderem mrazů distribuovat poukazy tam, kde jsou potřeba.“

Jak celý projekt funguje

Nocleženky začínají „fungovat“ podle počasí, většinou začátkem listopadu, a trvají do přelomu dubna a května. Když dárce koupí Nocleženku, přijdou mu informace, o tom, co vlastně koupil. Samotné poukázky se rozšiřují po noclehárnách po celé republice. Terénní pracovníci poté začnou Nocleženky rozdávat potřebným lidem na ulici. Když je třeba vámi zakoupený poukaz uplatněn, přijde vám vyrozumění mailem. Dáte sto korun a člověk bez domova má kde spát, může se umýt, dostane teplý čaj a také má možnost popovídat si se sociálním pracovníkem. Stokoruna ale toto vše nepokryje, zbytek tedy pokrývají noclehárny. „Někdy dárci posílají i vyšší částky, které slouží k rozvoji nocleháren, za což jsme obrovsky rádi. Vypadá to, že se nám dokonce povede postavit i nové zařízení,“ říká Stejskalová. Za minulý rok bylo zaplaceno 30 tisíc Nocleženek, což je podle paní Stejskalové vysoké číslo. Češi jsou podle ní opravdu ochotni pomoci. Konečný klient, který poukaz dostane, nesmí být agresivní ani opilý, aby nezpůsobil v noclehárnách problémy. Nově bude moci do nocleháren i člověk bez domova, který má pejska.

Příběhy lidí bez domova jsou kruté, často se jedná o mladé lidi, kteří odešli z dětských domovů a neví, jak se o sebe postarat a nemají žádné zázemí. Nebo jsou to lidé, kteří dělají brigády, ale pořádnou práci nemají a na ubytování jim peníze nezbydou.

Příběhy lidí,podrobnosti o projektu, i to jak zakoupit Nocleženku se dozvíte na stránkách www.noclezenka.cz. 

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.