Kráska s kaštanovými vlasy, temnýma očima a výrazným nosem. Penélope Cruz vypadá jako by vůbec nestárla, a není proto divu, že se několikrát objevila v žebříčku 100 nejkrásnějších hereček světa. Celosvětově uznávaná hvězda dnes slaví 46. narozeniny.

Penélope Cruz Sánchez se narodila 28. dubna roku 1974 ve španělském Alcobendas, do rodiny kadeřnice a obchodníka. Penélope se už od dětství ráda předváděla, imitovala různé televizní pořady a tancovala. Od svých pěti let se věnovala baletu, který následně studovala na Španělské národní konzervatoři. Ze snu o profesionální tanečnici však sešlo. Budoucí herečka v 15 letech opustila střední školu a zúčastnila se konkurzu do talentové agentury. A vyhrála.

Hvězdnou kariéru začala Penélope, které se přezdívá Madonna Madridu, v rodné zemi v televizním seriálu „La Quinta marcha“ (1990). Velký průlom však přišel až o pár let později, kdy získala role ve filmu Belle époque (1992) a „Šunka Šunka“ (1992). Stala se bohyní Španělska, a to jí bylo teprve osmnáct let.

Nabídky se poté začaly jen hrnout. V Hollywodu se prosadila díky režiséru Pedro Almodóvarovi, jenž ji obsadil do svého snímku „Vše o mé matce,“ kde ztvárnila roli jeptišky, která se spustí s transvestitou. Nebyl to však první ani poslední film, který spolu tito dva natočili.

Hereččin osobní život je stejně pestrý jako její pracovní. Při natáčení v Americe se seznámila i s několika svými láskami. Vášnivý vztah s Tomem  Cruisem, se kterým se potkala během natáčení filmu Vanilkové nebe (2001), vydržel tři roky. Tom ji dokonce požádal o ruku, ale kráska ho nakonec vyměnila za Matthewa McConaugheyho, se kterým si zahrála ve snímku Sahara (2005). Ani tento vztah ale nevydržel dlouho.

View this post on Instagram

«Я глаз оторвать не мог. Между нами проскочила искра. Но ей было всего шестнадцать, так что ничего не случилось» Хавьер Бардем о знакомстве с Пенелопой Крус более 25 лет назад на съёмках фильма «Ветчина, ветчина». Пенелопа сразу покорила Хавьера – он восхищался и продолжает восхищаться ее красотой. . . . #penelopecruz#penelope#penélope#javierbardem#javier#spain#spaintravel#jamonjamon#elite#elitenetflix#cannes#cannesfilmfestival#пенелопакрус#хавьербардем#элита#нетфликс#netflix#piratesofthecaribbean#france#filmfestival#paris#cannes2019#cannesfrance#spainfashion#бумажныйдом#тайныеистины

A post shared by B E A U T Y Z E N T R A L 🕊 (@beauty.zentral) on

Srdce krásné herečky nakonec ukořistil španělský herec Javier Bardem. Penélope mu řekla své „ano“ v červenci 2010 na Bahamách, po dvou letech chození. Svatební šaty ji navrhl její dlouholetý přítel, módní návrhář John Galliano. Kromě pracovních povinností se manželé těší i ze společných potomků. V lednu 2011 se jim narodil syn Leonardo a v červenci 2013 dcera Luna Encinas.

Věděli, jste že…

  • Křestní jméno dostala po písni španělského skladatele Joan Manuela Serrata.
  • Mluví plynně čtyřmi jazyky: španělsky, italsky, francouzsky a anglicky.
  • Se svou sestrou Mónicou, která je také herečka, navrhla oblečení pro módní značku Mango.
  • Penélope vlastní v Madridu obchod s oblečením.
  • Ve chvíli, kdy Penélope Cruz přijímala roli ve čtvrtém pokračování Pirátů z Karibiku, netušila, že následně otěhotní. V některých záběrech ji proto nahradila její sestra.
  • V roce 2006 se Penélope stala první Španělkou nominovanou na Oscara pro nejlepší herečku. Bylo to za Almodóvarův film Volver. Zlatou sošku si nakonec odnesla až o dva roky později, za vedlejší roli ve snímku Vicky Cristina Barcelona od režiséra Woodyho Allena.

Foto: ČTK/APInvision/Arthur Mola