Doba dovolených je tady a Thajsko patří v žebříčku oblíbených destinací na první příčky. Oslovila jsem proto Petra Nemanského, který je coby dovozce thajského nábytku a doplňků – www.thajskynabytek.cz – a spolumajitel několika salónů s thajskými masážemi Mystic Temple – s touto zemí spjatý přímo „pupeční šňůrou“. Třeba vás jeho asijské zážitky inspirují i na vašich cestách.

 Která je vaše oblíbená destinace v Thajsku?

Vzhledem k tomu, že 90 procent času strávených v Thajsku je čas pracovní, nemohu si moc vybírat. Hodně času trávím na severu kolem města Chiangmai, kde sice není v dosahu moře, ale najdete zde krásná místa v horách, kde nejsou mraky turistů jako v letoviscích na Jihu.

Češi Thajsko stále častěji vnímají jako zajímavou destinaci na dovolenou, jsou místa, která byste doporučil k návštěvě?

Každý má svou vlastní, velmi subjektivní představu o dovolené. V Thajsku najdete krásné destinace na potápění, rybolov, výlety kolem ostrovů. Bohužel tyto destinace přetékají turisty a místo, kde se například natáčel film pláž s Di Capriem, thajská vláda v tuto chvíli úplně uzavřela, tuším na 2 roky, protože korály a vše okolo ostrova už bylo doslova zdevastované denními nájezdy tisíců turistů. Osobně preferuji vnitrozemí, nebo oblast u laoských hranic, kde občas celý den nepotkáte nikoho a vidíte zemi, jaká ve skutečnosti je.

Vraťme se k nábytku, umění a šperkům. Podle čeho je vybíráte? Jezdíte na nákupy s jasnou představou nebo se rozhodujete až na místě?

Částečnou představu mám. Jsou zde umělečtí truhláři, za kterými jezdím roky. Stejně tak malíři a další výrobci. Nechávám si ale dost času, abych mohl projít trhy a destinace, kde jsem nikdy nebyl. Vidím a často i nakoupím věci, které mne zaujmou právě tady a teď.

Orientální šperky jsou u nás hodně oblíbené. Jaké máte v nabídce? A z jakých jsou materiálů?

Je to stejné jako s nábytkem a ostatními dekoracemi. Mám pár výrobců, od kterých nakupuji pravidelně, ale polovinu zboží najdu náhodně při bloumání po nočních trzích. Naposledy jsem takto objevil krásné šperky, pravé květiny zalité v pryskyřici, které jsou vytvarované do různých tvarů. V nabídce máme dále šperky ze dřeva, kovu, kůže, skla a opracovaných kamenů, nejčastěji náramky, náhrdelníky, přívěsky, lapače snů a ta podobně.

Velmi populární je u nás i thajské jídlo. Co vy a thajská kuchyně, co máte nejraději?

Mám moc rád vše, co pochází z moře. Prakticky po celou dobu mé cesty nejím nic jiného. Musím přiznat, že jsem na asijském jídle už asi trochu závislý. Naštěstí masérky, které s námi pracují vaří výborně i tady v Čechách, takže mne zásobují a mě se pak moc nestýská.

Prozradíte nám nějaký zážitek, který vás v téhle zemi překvapil, pobavil nebo prostě zaujal?

Za ten čas, který jsem v Asii strávil, jsem si tam našel už přátele. Takové, kteří vás vezmou k sobě domů, půjčí motorku, zaplatí večeři, vtipkují a smějí se stejným věcem jako vy. Když jsem tam letěl naposledy, vlastně mi ani nepřišlo, že bych byl někde mimo svůj domov nebo komfortní zónu. Trochu mě to překvapilo. Jsem za to ale rád a doufám, že mi tenhle stav v této extra hektické době ještě chvilku vydrží.

foto: depositphotos.cz/lakov

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.