Marie Rumlenová s klienty vytváří vůně na míru, ale také je učí, jak si osobní parfém vytvořit. Zajímalo mě, jak vzniká takový čarovně opojný příběh…


Marie, kdy jste se dostala k vůním a jaké byly vaše úplné začátky? Vím, že původně jste studovala divadlo…

Vůně mě fascinovaly už v dětství – první parfém jsem se pokusila vyrobit asi v osmi letech z květů magnolie rozmačkaných ve vodě. Moc dobře to nedopadlo, ale dodnes si na tu vůni vzpomínám, když čichám k esenci z magnólie. Láska k vůním se ve mě probudila naplno až v prvním těhotenství.  Přestaly mi vonět umělé konvenční parfémy. Z dříve oblíbené vůně se mi najednou zvedal žaludek. A tak jsem objevila aromaterapii a krásu přírodních esenciálních olejů. Před dvanácti lety nebyla taková nabídka produktů, a tak jsem začala sama experimentovat s mícháním.

Jaký byl vlastně váš původní obor?

Mým původním oborem je kulturologie a tak mě hodně baví historie používání vůní a role čichu v kultuře, je to neskutečně bohatá tematika, o které lidi moc neví. Naše doba je přesycená vizuálními podněty. Máme dokonalé displeje s přísunem umělých barevných obrázků nonstop. Přírodní vůně jsou něco opravdového, tady a teď. Vedou nás zpět k sobě, k vlastním instinktům, citům… Mám takové motto pro práci s vůněmi „Cítím, tedy jsem.“

Voňavé workshopy jsou teď populární. Baví vás více než koučink, který také děláte?

Baví mě hodně obojí. Koučink je o sebepoznávání a kurzy komunikace, které taky vedu, o schopnosti vnímat sebe, vyjádřit se přesně a citlivě. Právě komunikace, rozvíjení citlivosti a fantazie – to mě nejvíc přitahovalo na divadle, potom na koučinku a dovedlo mě to k tvoření s vůněmi. Vůně totiž naladí na citlivost rychleji než jen koučovací rozhovor. Vyžadují upřímnost. Když vám něco nevoní, prostě to neoklamete. Nenamluvíte sami sobě, že se vám to líbí… Když vám vůně naopak hodně voní, pak je v tom láska, vášeň, jiskra života. A to mě baví v lidech probouzet.

Co je základ, který si lidé na vašich kurzech musí osvojit? Asi to není jen o tom, nalít několik olejů do nosného oleje?

Základ je v aromaterapii hlavně bezpečnost – esenciální oleje jsou vysoce koncentrované látky a je třeba je dostatečně ředit, abychom si nezpůsobili nějakou zdravotní újmu. Potom jsou určitá doporučení, jak parfém komponovat, aby fungoval harmonicky a aby vydržel. Na kurzech také mluvíme o typech vůní a o tom, jaký mají vliv na lidskou duši i tělo, to může být také vodítkem v tvorbě směsi na míru. Dost důvěřuji nosům svých klientů, ale zároveň nabádám ke střídmosti – méně je někdy více…

Máte při výrobě vůní osobní oblíbené ingredience?

Mě voní všechny vůně, které používám a velmi mě baví objevovat nové esence e jejich kombinace. Proto ostatně pořádám workshopy – velmi mě inspiruje kreativita návštěvníků. Co člověk to originál a to platí i v hledání vonných kompozic na míru. Často lidé na kurzu vyčichají a vytvoří opravdu nádherné překvapivé kombinace.

Dá se taková osobní vůně brát i jako jistá forma sebeterapie, sebeléčení? 

Aromapsychologie říká, že ta vůně, která vám nejvíce voní, tak moc, že byste jí nejraději „snědli“, je tou vůní, která vám udělá nejlépe. Každá přírodní vůně je posilující a léčivá jak pro tělo, tak pro duši. Je pak velmi zajímavé zjistit, co jste si „vyčichali“. Jaké vůně váš nos momentálně nejvíc zaujaly a jak vám mohou pomoci.

Máte nějakého svého „gurua“, někoho, kdo ve světě vůní něco znamená a je vaším vzorem?

Moje oblíbenou odbornicí na vůně je Mandy Aftel, americká přírodní parfumerka, která o vůních, jejich kultuře a historii nádherně píše a zároveň vyučuje tvorbu přírodních parfémů. Nejlepší přírodní vonné látky taky sbírá a má jejich muzeum v kalifornském Berkley. Také mám hodně ráda aromaterapeuta Gabriela Mojaye, jehož kniha „Aromaterapie v péči o duši“ byla mou první inspirací a dodnes je tím nejlepším, co v oblasti přírodních vůní a jejich vlivu na lidskou duši česky vyšlo.

Jaké jsou vaše plány na následující měsíce, kde vás naši čtenáři můžou zastihnout?

Pro zájemce o seznámení s přírodními vůněmi od podzimu připravuji pravidelné workshopy Osobní vůně ve spolupráci s obchodem VEMZU. Kdo se chce do světa vůní ponořit víc nebo ho zajímají jen určitá témata, může přijít do Kosmetiky hrou, kde jsou naplánované 2 dílny – Vůně Středomoří v září a Vůně Orientu v říjnu. A pro skutečně klidnou degustaci vůní s tvořením osobní vůně opravdu na míru doporučuji se objednat na individuální sezení přes Facebook @mojevune.

Foto: archiv

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno