Charismatický Lex Barker patřil k těm hercům, jimž jediná role změnila život. I když, jeho osobní život by zřejmě vydal také na dobrodružný film…

Zatímco Američané si svého krajana, herce Lexe Barkera (†54), spojují především s filmovou postavou Tarzana, my Evropané ho vnímáme hlavně jako představitele Old Shatterhanda, kterého ztělesnil ve slavných německých „mayovkách“ natočených v 60. letech minulého století. Po boku svého pokrevního bratra, indiánského náčelníka Vinnetoua, byl Old Shatterhand mstitelem bezpráví a ochráncem všech bezbranných. Snad právě proto fanoušci předpokládali, že stejně čestně se v osobním životě choval i jeho představitel Lex Barker. K jejich velkému překvapení tento velký sympaťák ukrýval ve skříni nejednoho kostlivce, o jejichž existenci neměl nikdo dlouho ani tušení.

Manželky střídal jak na běžícím pásu

Lex Barker byl za svůj život ženatý celkem pětkrát. Třetí manželství uzavřel v roce 1953 s tehdy velmi slavnou herečkou Lanou Turner (†74), Lex byl pro změnu čtvrtým manželem této divy. Ta ale byla za svůj život provdaná celkem osmkrát. Její heslo znělo: „Úspěšný muž je ten, který vydělá víc peněz, než může žena utratit. Úspěšná žena je ta, která dokáže takového muže najít“. Platilo to ale i o Lexi Barkerovi?

Lana měla z předchozího vztahu dceru Cheryl Crane, které bylo v době, kdy se k nim Lex přistěhoval, deset let. A drama podle toho nejdrsnějšího scénáře, který napsal sám život, údajně začalo: „Můj otčím Lex Barker mě znásilňoval. Bylo mi tehdy deset let,“ popsala svůj příběh později Cheryl. Barkerova vina nebyla nikdy prokázána a těžko se tomu věří, nicméně krátce po rozvodu opustil Lex Barker Spojené státy, aby okusil pracovní štěstí v Evropě. Napřed v Itálii a později v Německu. Zdálo se, že se na herce usmálo štěstí i v soukromém životě. Zamiloval se totiž do švýcarské studentky herectví Irene Labhart, s níž se oženil a brzy po svatbě se páru narodil syn Christopher. V té době již začínal Barker točit úspěšnou sérii mayovek, nicméně štěstí byl vzápětí konec, když Irene ve svých šestadvaceti letech náhle zemřela na leukémii. O syna Chrise převzaly péči Irenina sestra a matka, zatímco Barker pracoval a syna ve Švýcarsku navštěvoval, kdykoliv to bylo možné. Občas malého Chrise vzal i na natáčení do Jugoslávie, kde právě pracoval na filmech o náčelníkovi Apačů Vinnetouovi.

Mayovky ho postavily na nohy

„Bylo to fajn, protože táta měl jachtu Peter Pan, s níž kotvil v přístavu na Crvené luce a ještě s Pierrem Bricem, který zde měl jachtu Winnetou. Takže jsme si vedle natáčení, užívali i bezvadné prázdniny,“ řekl o mnoho let později v jednom z rozhovorů o svém otci Chris Barker. Není tajemstvím, že jeho otec měl ještě dvě děti z předešlého manželství, s nimiž udržoval rovněž velmi vřelý vztah. Zatímco ani syn Zan nebo dcera Lynne se nepotatili, Chris se stal hercem a operním pěvcem a dokonce dvacet let po smrti svého otce převzal na dvě sezóny jeho roli Old Shatterhanda na německém festivalu Karla Maye v Bad Segebergu. Vedle pracovního štěstí však Lexe Barkera sužovaly deprese a boj s alkoholem. „Na place byl Lex vždy dokonale připravený a střízlivý, ale večer po práci se rád napil tvrdého alkoholu a jeho životospráva vůbec nebyla dobrá,“ přiznal ve své autobiografii kolega Pierre Brice, který hrál Vinnetoua.

Žal po ztrátě milované ženy byl umocněn i častými migrénami, které snad byly způsobeny následky po zranění hlavy, jež Lex utržil během druhé světové války. Přestože si Barker našel novou lásku ve španělské krásce Carmen Titě Cervera, štěstí mu to nepřineslo. Pierre Brice řekl: „Při natáčení Vinnetou a Shatterhand v Údolí smrti Lex již nevypadal jako ten hrdina v Pokladu – trošku ztloustl, před novináři schovával brýle a stále hodně kouřil.“ Přesto bylo pro Pierra Bricea značně šokující, když jej v květnu 1973 na festivalu v Cannes zastavil jeden z novinářů, aby mu řekl: „Už jste slyšel tu novinu? Lex Barker je po smrti.“ Představitel Vinnetoua vzpomínal: „Zhroutil se mi svět. Před pár měsíci jsme se setkali právě v Cannes. On prodával svou jachtu a já sháněl produkci na nový film o válce v Indočíně, kde jsme spolu měli hrát. Lex se na projekt těšil. Vrátil se totiž do Ameriky a po Vinnetouovi, tak jako já, neměl moc práce. Říkal, že hodně hraje tenis a snaží se oživit vzpomínky na roli Tarzana vytvořením jakéhosi Tarzanlandu. Nemohl jsem uvěřit, že ty, Lexi, jsi se zhroutil, někde na Manhattanu jako hmota bez života. Ty, o kterém si kluci i čtyřicet let po tvé smrti budou říkat: Chtěl bych být jako on – velký, krásný a čestný.“

Lexe Barkera skolil pár dní po jeho čtyřiapadesátých narozeninách infarkt na newyorské Lexington Avenue…

Foto: profimedia

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.