Venku hřeje sluníčko, a tak se nabízí vytáhnout paty z domu, vzít si knížku a uvelebit se na lavičku, pod strom či na zahrádku. Pokud už máte svou domácí knihovnu přečtenou odshora dolů, zkuste sáhnout po některé z dubnových novinek. 

Psychopat ve vaší posteli

Psychopat vás uvádí do chaosu, kdy přestanete věřit sami sobě. Lichotí vám, tváří se, že jste jeho spřízněnou duší. Izoluje vás od přátel a vy se stáváte figurkou na jeho šachovnici. S hrůzou zjišťujete, že vaši přátelé a blízcí najednou táhnou proti vám. Autor knihy, Jackson MacKenzie, uvádí řadu příkladů, kdy se podařilo odejít z nezdravého vztahu a povzbuzuje všechny, kdo v něm uvízli.

 

Zbláznění

Komiks od Ellen Forney vyšel v mnoha světových jazycích. U autorky krátce před třicítkou propukla bipolární porucha. S nadhledem a humorem dává nahlédnout do epizod, kdy se její život „rozjede“ a ona nad ním ztrácí kontrolu, i do chvil, kdy se z něj vytratí barvy a smích. Forneyová ale nežije jen mánií a depresí. S nadsázkou popisuje jaký je život s nálepkou „blázna“. Výsledkem je temně vtipná a velmi osobní kniha.

Zemský ráj jen na pohled

Už bylo dost sentimentu a růžových brýlí. Opravdu je Česko ráj na zemi, jak se mnozí domnívají? Polský novinář a bohemista Michał Zabłocki ve svých provokativních reportážních úvahách neukazuje chalupářskou idylu, ale rýpe do českého rasismu, alkoholismu, korupce či bolavých míst nedávné historie. Možná, že i srdce Evropy někdy krvácí… Pohlédněte do nastaveného zrcadla, které sice nehází příjemné odlesky, ale může mít katarzní účinek.

 

Počkej na mě v Paříži

Kniha od Kristin Harmel vypráví o Američance Ruby, která se v roce 1939 přestěhovala za manželem do Francie. Netuší však, že zažije těžké časy a skutečná láska na ni v Paříži teprve čeká. Po smrti jejího muže se u dveří nečekaně objeví sestřelený britský pilot Thomas… Ve stejném domě bydlí také židovská rodina Dacherových, jejíž dcera Charlotte je pro Ruby jedinou spřízněnou duší. Zatímco Dacherovým hrozí koncentrační tábor, Ruby odmítá nečinně přihlížet zoufalé situaci a doufá, že jednou bude žít podle svých představ.

 

Dívka v ohni

Jde již o pátou knihu v kriminální sérii z pera Tonyho Parsonse, ve které má hlavní roli detektiv Max Wolfe. Když teroristé za pomoci dronu způsobí pád letadla, a to se zřítí na jedno z nejrušnějších londýnských obchodních center, rozběhne se řetězec událostí, které zasáhnou jak viníky, tak i nevinné. Detektiv Wolfe se náhle ocitá uprostřed zásadního konfliktu: proti sobě totiž stojí teroristická jednotka, jež se moc dobře vyzná v moderních technologiích, a pomstychtivý vrah citující bibli, který si říká Zlý Mojžíš. A když se k tomu zničehonic objeví Maxova exmanželka a začne usilovat o opatrovnictví jejich dcery Scout, musí se detektiv pustit do největší bitvy svého života…

 

P.S. Stále Tě miluju

Lara Jean nečekala, že se doopravdy zamiluje do Petera. Vždyť jen předstírali, že spolu chodí. Ale v jednu chvíli oba předstírat přestali. Lara Jean je najednou zmatenější než kdy dřív a neví co dělat. A pak se do jejího života vrátí kluk, co se jí dříve líbil, a spolu s ním i pocity, které k němu cítila. Je možné, aby byla holka zamilovaná do dvou kluků najednou? Půvabné pokračování knihy Všem klukům, které jsem milovala od Jenny Han ukazuje, že láska není nikdy jednoduchá, ale že možná právě to ji činí tak úžasnou.

 

Muzeum nesplněných slibů

Praha, 1986. Angličanka Laure přijíždí do Československa, aby se vyrovnala se smrtí svého otce. Život v nesvobodné zemi jí pomůže pochopit až mladý muzikant, disident, s nímž prožije vášnivý vztah. Paříž, současnost. Muzeum nesplněných slibů je místem zmařených nadějí a ztrát. Laure spravuje muzejní sbírky, které sama obohatila bolestnou vzpomínkou na události ze svého pobytu v Praze a těsně po něm. Knihu napsala Elizabeth Buchan.

 

Foto: pixabay.com/ Pexels