Někdy je nám smutno, depresivně a melancholie je naším stálým společníkem. A to je ten správný čas na dobrou knihu! Tak tedy, které knihy by ve vaší knihovničce neměly chybět?

Začněme novinkou posledních let – napínavým románem Sedmilhářky. Možná jste ho viděli v seriálové podobě s hvězdným obsazením. Pokud ne, pak doporučujeme začít jeho knižní podobou. Vypráví o třech kamarádkách – plaché Jane, která je sama na výchovu pětiletého syna a které se pořád v hlavě odehrává dramatický příběh z minulosti. Madeline je rázná, hvězda, která vše zvládá, ale uvnitř je nejistá a pochybuje o svém životě a Celeste je zasněná, něžná kráska, jež ale skrývá před světem nebezpečné tajemství…

Historická detektivka

Pokud se rádi občas zahloubáte, jistě znáte slavného spisovatele Umberta Eca. Mezi jeho nejslavnější romány pak patří historický, detektivní příběh – Jméno růže. Starý mnich vypráví události, kterých byl v mládí svědkem… V klášteře, kde mělo dojít k jednání mezi papežskou a císařskou „stranou“, dochází k tajemným vraždám, vyšetřování se ujímá učený františkán Vilém z Baskervillu. Pátrání mu dá možnost, aby uplatnil nejen svou učenost, ale i schopnost skvělé dedukce.

Romantická láska…

Když je řeč o čtení pro romantické duše, na seznamu rozhodně nemůže chybět anglická spisovatelka z 18. století Jane Austen. Vybrat mezi jejími krásnými romány jeden je složité, ale tentokrát pozornost padá na Emmu. Mladá aristokratka Emma, žije svůj poklidný život na venkovském sídle, spolu s tatínkem hypochondrem a oblíbeným sousedem panem Knightleyem. Ráda se trochu přes míru plete do osudu jiných a má pocit, že bude už navždy k dispozici tatínkovi a skončí jako stará panna, jenže pak přijde láska – osudová a hluboká.

Intriky a tajemný milionář

Slavný román Francise Scotta Fitzgeralda, Velký Gatsby, nás zavede do 20. let minulého století. Nick Carraway, mladíček, který přijíždí do New Yorku vydělat peníze, zde po čase naráží na tajemného milionáře Jaye Gatsbyho. Nick je zván na jeho opulentní večírky a pomalu se začne nořit do tajů milionářova byznysu i soukromí. Děj románu vás vtáhne a spolehlivě zpestří vaši dovolenou nebo deštivý víkend.

Nestárnoucí klasika

Láska má mnoho podob, když je ale skutečně osudová, vyplatí se na vyznání čekat, třeba i padesát let. Kultovní román Láska za časů cholery od Gabriela Garcíi Márqueze vypráví o lásce Florentina Ariza k Fermině Dazové. Kdysi opuštěný milenec čeká několik desetiletí, než se objeví nová příležitost k vyznání. Márquez mistrně líčí všechny spletitosti lásky, a to nejen mezi dvěma hlavními hrdiny. Nechte se unést poutavým dějem.

Foto: Depositphotos/ArturVerkhovetskiy

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.