Práci Kateřiny Kloudové sleduji už několik let, její jméno skromně probleskuje na pozadí mnoha zajímavých projektů souvisejících s aromaterapií. Sama se dopředu nedere, i když její práce je pro mě, na poli aromaterapie, jednou z těch, v Čechách, nejzajímavějších.

Kateřina Kloudová.

S Kateřinou nás pojí společná vášeň pro hydroláty – květinové vody. Ona, členka Alliance of International Aromatherapists, odbornice, která studovala aromaterapii u renomované aromaterapeutky Andrey Butje, má k tomuto voňavému tématu hodně co říci. V Čechách pořádá Kateřina krásné voňavé parfémářské workshopy – Umění tvorby vůně – a je úzce spojená se značkou Florihana, výrobce velmi kvalitních esenciálních i nosných olejů, ale také kosmetiky. Vraťme se ale k hydrolátům.

Kateřino, vím o vás, že hydroláty jsou vaší slabůstkou, proč jste si zamilovala právě je?

Hydroláty mne fascinují pro své jemné a všestranné použití. Bez rozpaků si troufám říci, že mají sto plus jedno využití, uplatnění naleznou v péči o pleť i v kuchyni. Poslední dobou pozoruji jejich stoupající oblibu, a není divu. Jsou jako dobří přátelé, v jejichž společnosti se cítíte skvěle a kteří Vás nezklamou. Na rozdíl od éterických olejů, kdy je třeba nastudovat základní informace o bezpečném použití, možných kontraindikacích a kdy je nezřídka nutné se poradit s vystudovaným aromaterapeutem, představují  hydroláty bezpečnou variantu pro běžného uživatele. Díky svému harmonickému působení se mohou bezpečně použít u kojenců, dětí, těhotných a kojících žen, seniorů a zvířat. Ráda bych zdůraznila, že mám na mysli stoprocentně čisté hydroláty získané parovodní destilací rostlin. Jednoduše lze hydrolát popsat jako kondenzovanou páru, která přešla přes rostlinný materiál. Někdy je na trhu jako hydrolát  také nabízena destilovaná voda s rozptýleným  éterickým olejem. Nicméně pouhá voda byť  obohacená éterickým olejem, hydrolátem není, neboť v takovémto  „hydrolátu“ chybí složky rostlin rozpustné ve vodě.

V poslední se o hydrolátech, tedy květinových vodách, mluví stále častěji v kontextu běžné péče o pokožku. Jak je dobré s nimi „pracovat“, nosit je v kabelce, nebo používat při ranním a večerním čištění pokožky?

Lidská kůže je přirozeně mírně kyselá a má hodnotu okolo 5,5 pH. Bohužel některé produkty, které se objevují na trhu, mají vysoké pH a mohou narušovat přirozenou rovnováhu pokožky. Hydroláty jsou vhodné  v péči o pokožku, neboť většina hydrolátů má hodnotu pH mezi 4 až 6. Zatímco éterické oleje musíte ředit ve vhodných nosičích, hydroláty lze použít přímo na pokožku bez další nutnosti ředění. Po zakoupení doporučuji uchovávat hydroláty v chladu a temnu. Jakmile zjistíte, jak prospívají Vaší pokožce, velice snadno je zařadíte do své ranní i večerní péče o pleť jako tonikum. Pečující rostlinné oleje se vždy nanášejí na vlhkou pokožku, nejlépe zvlhčenou vybraným hydrolátem podle typu vaší pleti. Pro suchou pleť navrhuji hydrolát z růže či hydrolát z pomerančových květů (neroli), pro pleť se sklonem k akné hydrolát z vilínu viržinského, tymiánu či heřmánku modrého, pro zklidnění pleti hydrolát z chrpy. Pokud chcete pleť osvěžit i během dne, což je praktické zvláště v letních měsících, lze si do vydezinfikované lahvičky s rozprašovačem připravit množství odpovídající vaší denní spotřebě. Můžete i experimentovat. Zkombinujte více různých hydrolátů v poměru, který vám vyhovuje. V létě se například nabízí svěží kombinace hydrolátu z máty peprné a růže.

Je důležité řešit z jaké rostliny hydrolát pochází, nebo se stačí řídit podle vůně, která nás přitahuje?

Poslední dobou se setkávám u zákazníků s představou o hydrolátu jako o zázračně léčivé, téměř mystické vodě, která má veškeré vlastnosti rostliny. Tato představa je nereálná, nicméně rozumím tomu, že je snadné tomuto názoru podlehnout, vzhledem k nedostatečnému výzkumu a literatury v  oboru. Použití hydrolátů je založeno především na tradici a individuálních zkušenostech. Výběr záleží na vašich preferencích, ať již se jedná o vlastnosti či o vůni. Pro snadnější orientaci mám na svých webových stránkách téměř ke každému hydrolátu, který nabízím, uvedené informace s jeho vlastnostmi a použitím.

Účinky jednotlivých hydrolátů se samozřejmě liší, tak jako se liší rostlinný materiál, ze kterého se hydroláty získávají. Levandulový hydrolát je mj. výborný na spáleniny či štípance od hmyzu, tymiánový na pleť se sklonem k akné, mátový je skvělý jako ústní voda, růžový pomáhá zmírnit stres a napětí. Nejdůležitějším a prvním krokem je začít hydroláty používat a zjistit, jak vám mohou být prospěšné a nahradit jimi stávající syntetické a pro pokožku nevhodné produkty.

Hydratace pokožky je vhodná především v teplých měsících, je tedy vhodné hydroláty používat i v zimě?

Hydroláty je vhodné používat v péči o pleť celoročně. Pokud vezmete v úvahu, že lidské tělo je z větší části složeno z vody, můžete lépe porozumět tomu, jak hydrolát, tedy „voda“ obohacená o bioaktivní látky z rostlin, má přirozeně blízký vztah k našemu tělu. Hydroláty pracují v synergii s éterickými oleji a jsou používány terapeuty jako doplněk fytoterapie, v období viróz jistě oceníte například tymiánový hydrolát.

Zaznamenala jsem, že esenciální oleje a hydroláty od značky Florihana, které sem výhradně dovážíte si našly velkou oblibu u dnes módních výrobců kosmetiky a kosmetických nadšenců. Vy sama se prý podílíte na výběru olejů do parfémů apod., řeknete nám o tomto zajímavém tématu něco?

Jako certifikovaná aromaterapeutka spolupracuji s kosmetickými společnostmi z České a Slovenské republiky, pro které tvořím směsi éterických olejů či radím s celkovou recepturou výrobku. Plní se mi sen tím, že dělám, co mne baví a mohu zužitkovat své zkušenosti z praxe a svá studia u Andrey Butje (USA), mezinárodně renomované aromaterapeutky a zakladatelky přední školy éterických olejů Aromahead Institutu, který jsem absolvovala. Těší mne, že kvalita éterických olejů a hydrolátu zn. Florihana zákazníky oslovuje. Destilérie Florihana totiž používá speciální způsob výroby, který  umožňuje uskutečnit parovodní destilaci při velmi nízkých teplotách od 40 do 80°C, čímž dává vyniknout vůni rostlin. Též mne těší vést workshopy, kde účastníkům předávám své znalosti a učím je jednoduchou metodou kapku po kapce tvořit vonné kompozice. Baví mne propojovat nejkvalitnější ingredience, znalosti biochemie éterických olejů, tradiční postupy s poznatky moderních výzkumů a intuici. Největší inspirací je pro mne samozřejmě příroda.

Více o Kateřině Kloudové, jejích workshopech nebo olejích Florihana se dozvíte na www.aroma-atelier.cz.

Foto: archiv

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.