Skutečnost, že se dnes téměř každý druhý pár rozvádí, by se neměla nechat bez povšimnutí. Jistě někoho, kdo touto trpkou zkušeností musel projít, tento fakt neutěší, ale někdy i přes veškeré záchrany manželství si je třeba přiznat, že je definitivní konec. A jak nejlépe a nejrychleji ze všeho ven?

Je důležité se s tím smířit

Důležité je si opravdu přiznat, že je definitivní konec. Určitě ve vás probíhají pocity křivdy, zklamání, dost často řešíte i otázku ztráty životních jistot, finančního zázemí a jiné. Tyto věci se musí řešit postupně, nejde vše zvládnout najednou, ale je třeba na nich pracovat. Ať již svépomocí, k tomu vám může být prospěšná jóga, meditace, procházky, povídání s kamarádkami, sport, cestování… nebo návštěvou odborných seminářů a workshopů, které vám pomohou věci pochopit a vy se tím můžete lépe nasměrovat dále. Někdy vás může podpořit i návštěva terapeuta. Každý má svůj návod jak řešit své bolesti a sám sebe. Vše by totiž mělo napomoci k tomu, abyste se co nejdříve s danou skutečností smířili. Finanční záležitosti se snažte co nejvíce a nejlépe vykomunikovat ještě v manželství. Potřebujete mít přece jistotu, že i finance zvládnete dobře. Soud pak bez předchozí domluvy jedná dost nekompromisně.

Když jsou ve hře děti

Pokud máte děti, snažte se o tom s nimi mluvit. Buďte vůči sobě i jim autentičtí. Neskrývejte své pocity a co nejjemněji jim sdělte co nová situace pro vás i pro ně znamená. Snažte se co nejlépe domluvit se svým bývalým partnerem na společné péči, předávání a vyzvedávání dětí. Pokud to je složité, domluvte si schůzku na příslušném úřadě OSPOD, pomohou vám nastavit s druhým rodičem pravidla. Je to důležité nejen pro vás, ale hlavně pro vaše děti.

Začněte konečně nový život

Zrekapitulujte si vše a vzpomeňte si na to, co vám manželství přineslo i vzalo. Vyhodnoťte to a zkuste za tím vidět pozitiva a jděte dále. Začněte být aktivní a nápadití. Zkuste si začít plnit nesplněné sny, které jste třeba díky manželství nemohli uskutečnit. Odvažte se a splňte si ta nejpodivnější přání. Nesmyslný koníček, dovolenou stopem, horskou túru, kurz flamenca… Dělejte cokoliv, co vám dělá dobře. Přihlašte se na dlouho plánovaný jazykový kurz, seminář jógy, začněte se účastnit různých projektů podporující společnou tvorbu s lidmi. Prostě naslouchejte už konečně sami sobě a jděte svobodně za svým přáním.

Nový vztah

Do nového vztahu se však ještě nevrhejte. Podle výzkumů trvá po rozvodu delšímu než 10 let nejméně rok a půl i více než se z toho člověk vzpamatuje. Věnujte se raději sobě i co se ženské stránky týče. Choďte na semináře – budete více v přítomnosti žen. Posílíte své ženské já a budete mnohem lépe připraveni na další vztah, který určitě na sebe nenechá dlouho čekat.

Foto: profimedia

Je Gestalt koučem a zabývá se dále studiem Gestalt terapie. Praktikuje aromaterapii a má ráda, když může svým dotekem pomoci lidem při jejich cestě ke zdraví a celkové harmonii, proto pracuje s technikou AromaTouch. S radostí se také podílí na projektu Rozšířená rodina. Ve volném čase cvičí jógu, čte odbornou literaturu zaměřenou převážně na osobní růst, ráda píše, cestuje, má ráda kulturu a umění.