Dvaapadesátiletý belgický návrhář Raf Simons kývl na nabídku od italské značky Prada. Designér nastupuje na pozici dalšího kreativního ředitele a spolu s Miucciou Prada bude navrhovat kolekce, a také spolurozhodovat o chodu firmy. První plody jejich spolupráce budou mít lidé možnost shlédnout v září tohoto roku, na Fashion Weeku v Miláně.

„Myslíme si, že je to pravděpodobně poprvé, kdy se dva návrháři, dva zralí návrháři, rozhodli spolupracovat,“ řekla novinářům Miuccia Prada (70).

Všichni s napětím více než rok očekávali, kam povedou kroky talentovaného designéra poté, co v prosinci 2018 opustil Calvina Kleina. Jen co se zpráva o jeho odchodu v módním průmyslu rozkřikla, přišel Rafovi e-mail od Patrizia Bertelliho, generálního ředitele Prady a manžela Miuccii.

„Pan Bertelli mi poslal e-mail. Potom mi zavolal a požádal mě, abych přijel do Milána. Byl to velmi otevřený dialog o budoucnosti značky Prada,“ řekl Simons pro The Cut. Není to však poprvé, co by se tito muži spolu setkali. Bertelli už v roce 2005 návrháře vybral na pozici tvůrčího ředitele značky Jil Sanders, kterou tehdy Prada vlastnila. Simons setrval na pozici sedm let.

Ve světe módy se začalo spekulovat, jestli tato spolupráce nepovede k odchodu Miuccii do důchodu. Návrhářka však dohady jednoznačně popřela. Na tiskové konferenci uvedla, že v partnerství s Rafem vidí šanci na posílení kreativity.

„Čím dál, tím více vidím, že jde vytvořit dobrý byznys bez velké kreativity. To je něco, s čím já ani Miuccia nesouhlasíme a vím, že podobně to cítí i jiní návrháři. Myslíme si, že bychom v tomto oboru na kreativitu neměli zapomínat,“ řekl Simons. „ Máme se s Rafem rádi, vážíme si jeden druhého a uvidíme, jestli to někam povede,“ dodala Miuccia.

Foto: ČTK/AP/Francois Mori