Ve Velkých Bílovicích se psala vinařská historie už před více než čtyřmi staletími. V té době zde žili Habáni, mírumilovní a pokorní lidé, kteří prosluli jako skvělí vinaři a řemeslníci. Vypravte se na výlet za poznáním výroby známého vína i poutavou historií Habánů, kterou si vyslechnete se skleničkou v ruce.

Pokud se chystáte na jižní Moravu, nezapomeňte si udělat zastávku v Habánských sklepích. Známé vinařství zde nabízí poutavé prohlídky, během kterých nahlédnete pod pokličku současné výroby vína, navštívíte moderní i původní sklep a dozvíte se zajímavosti o životě proslulých Habánů.

„Hosté během prohlídky nahlédnou do tajů i postupů moderní výroby vína a ochutnají výběr šesti přívlastkových vín ve vinotéce, kterou zdobí více než 3 500 lahví,“ říká ředitel vinařství. Degustace zahrnuje ochutnávku výborných bílých odrůd i červených vín, která patří díky poloze vinic k nejkvalitnějším na Moravě. V nabídce zdejší vinotéky jsou i výjimečné vzorky, které lze ochutnat pouze ve zdejší prodejně.

Zlatý poklad

Nejen Velké Bílovice, ale i blízký Podivín a Lanžhot jsou spojeny s životem a působením Habánů. Všude tam zanechali své stopy. Podle legend zde také měli ukrýt svůj zlatý poklad, o kterém se mohou dozvědět více také příznivci hry geocaching. Od jara jsou v této oblasti k nalezení hned tři keše poodkrývající tajemství habánského pokladu. „O novokřtěncích, jak se jim také přezdívalo, toho víme mnoho. Jejich příběh je hezký, a proto se o něj rádi podělíme, jak v rámci prohlídek ve vinařství, tak i nyní prostřednictvím geocachingu,” uzavírá Josef Svoboda.

Více informací o návštěvě vinařství i habánském pokladu najdete na – www.habanskesklepy.cz

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.