O soukromí se nedělí, nevyráží na turné a přesto celosvětově patří k nejúspěšnějším zpěvačkám. Enya prodala na 80 milionů alb, její jmění jde do milionů liber, ale přesto o této éterické zpěvačce mnoho nevíme. Ona sama říká, že se před veřejností neschovává, jen si chrání své soukromí.

Rodištěm slavné hudebnice je irské hrabství Gweedore. Narodila se 17. května 1961 jako Eithne Ní Bhraonáin, do velmi početné rodiny. Matka i otec hráli na varhany v kostele a Enya zpívala na kúru. Zpěvačka má celkem osm sourozenců a někteří se stejně jako jejich populární sestra, vydali na hudební dráhu. A nejsou bezvýznamní. Kapela Clannad, která ve svých skladbách využívá keltské motivy, získala značný úspěch. Jejich podpis nese například hudba k seriálu Robin Hood z roku 1984.

Sólová dráha

S kapelou Clannad Enya spolupracovala celkem na třech albech. S příbuznými tvořila ráda, ale sólová kariéra pro ni byla důležitější. První album vydala roku 1987 a neslo název Enya. Za debutové však považuje to, které vyšlo o rok později. Jmenuje se Watermark a obsahuje jedenáct skladeb. Jedna z ní je i Orinoco Flow, která se lidem zaryla do mozku. Posluchači se zamilovali a přitom ani netušili, jestli je Enya skupina nebo sólový zpěvák. Následovalo dalších devět alb, dvě výběrová a komponování filmové muziky. Enya stojí za hudbou ke snímkům Zelená karta, Pán prstenů, Věk nevinnosti a další…

Enya vystudovala klasickou hudbu, ale její práce nese znaky tradiční irské hudby, která je plná melancholie.

Osamělá víla

Profesně dosáhla Enya vrcholu, ale jak to má v soukromí? Zpěvačka se v jednom rozhovoru svěřila, že nějaké vztahy byly, ale nikdo z partnerů nebyl schopen pochopit, že hudba je pro ni na prvním místě. Enya dala přednost své profesi a přestala se trápit tím, co o ní soudí ostatní. Příznačné je i její jméno. Dle zpěvaččiných slov je gaelského původu a dostala ho od svého dědečka. Enya označuje v irské mytologii bohyni, která se neměla provdat.

V roce 1997 si éterická hudebnice koupila za 2,5 milionu liber hrad Ayesha v irském Killiney nedaleko Dublinu. Ze sídla, které nechal vystavět Robert Warren v polovině devatenáctého století, si zpěvačka udělala svůj domov. Zde Enya čerpá inspiraci pro svou hudbu, užívá si nádherné výhledy na Atlantický oceán a volné chvíle tráví společně s domácími mazlíčky.

Její snaha utajit vše kolem své osoby, se může zdát trochu přehnaná, ale Enya má své důvody. Několikrát čelila útokům stalkerů a v roce 2005 se jeden z nich dokonce vloupal do hradu a spoutal jednoho ze zaměstnanců.

Křehká zpěvačka si na osamělost neztěžuje. Prioritou je pro ní hudba a inspiraci čerpá nejen v Killiney, ale také na svých cestách. Ráda poznává cizí země, nové lidi a před pár lety si dokonce koupila dům ve Francii. Enya vypadá i rok před šedesátkou báječně a může se zdát, že umí zastavit čas. Fanoušci své oblíbené interpretce přejí jen to nejlepší a těší se na její další hudební počiny.

Foto: ČTK/DPA/Bernd von Jutrczenka, YouTube