Britský zpěvák, skladatel a klávesista Elton John dnes bezesporu patří k nejuznávanějším hudebníkům planety. Jeho cesta za slávou ale byla dosti trnitá. Potýkal se s nedůvěrou otce, nadváhou, nevyhraněnou sexuální orientací i návykovými látkami.

Dnes ho známe jako Eltona Johna, ale britský hudebník se narodil 25. března 1947 jako Reginald Kenneth Dwight. Nové, umělecké jméno vzniklo až o něco později, spojením jmen dvou členů kapely Bluesology, kterou založil v patnácti letech. Ke klavíru se však Elton postavil mnohem dříve, jen tři roky po svém narození, a od začátku bylo jasné, že je talent!

Hudební kariéra

Sen stát se slavným hudebníkem se nakonec Eltonu Johnovi vyplnil, i když ho to stálo hodně úsilí a odříkání. Otec Stanley Dwight, poručík a trumpetista ve vojenské kapele, sice byl sám zdatným hudebníkem, o kariéře syna však měl jiné představy a muziku mu mnohdy dost nesmlouvavě rozmlouval. Vztah otce a syna byl komplikovaný a podporu tak Elton hledal u matky, která ho naopak v jeho počínání povzbuzovala.

V jedenácti letech získala budoucí hvězda stipendium pro talentované hudebníky na Royal Academy of Music v Londýně, kam pět let docházel každou sobotu. Už jako teenager Elton vystupoval po barech a klubech, ale často se musel potýkat s posměšky kvůli své zavalité postavě. Vizáž trápila umělce i v pozdějších letech, kdy řešill například úbytek vlasů. Nakonec si hudebník dokázal poradit s nespokojeností ze svých fyzických nedostatků a vizáž přebíjel talentem a touhou být nejlepší.

Slavného muzikanta však netrápil jen vzhled. Léta se potýkal také s nevyhraněnou sexuální orientací, strachem z nepřijetí a závislostí na alkoholu a drogách. Zprvu se zpěvák prezentoval jako bisexuál, po zásnubách s blondýnkou Lindou však zpanikařil a přiznal barvu, že je gay.

Dnes už má umělec jasno a jeho životním partnerem je již mnoho let kanadský režisér a producent David Furnish, s nímž vstoupil nejprve do registrovaného partnerství a později i do manželství. Společně vychovávají dva potomky, které jim odnosila náhradní matka a užívají si rodinného života.

Úspěšný a štědrý Sir Elton John

Zpěvák a skladatel, jehož kromě talentu proslavil také nekonvenční způsob odívání je ikonou, která se nejen v hudebním průmyslu těší obdivu i úctě. Kromě ocenění Grammy či ceny Oscar v kategorii Nejlepší britský mužský umělec je Elton John také držitelem rytířského řádu za „službu hudbě a umění“, který mu byl propůjčen z rukou britské královny Alžběty II., a jenž ho opravňuje k užívání titulu „Sir“. Za svou záslužnou činnost v oblasti boji proti nemoci AIDS byl umělec vyznamenán cenou Crystal Awards.

Slavné citáty Eltona Johna:

– „Podívejte, rockovou hvězdou se může stát každý, když se na to dostatečně soustředí. To je právě na rock and rollu tak skvělé, že i člověk jako já se může stát hvězdou.“

– „Žij pro každou sekundu, bez váhání.“

– „Nikdy bys neměl brát více, než dáváš.“

– „Jsem přesvědčen, že by bylo velmi zajímavým experimentem vypnout internet na pět let a pozorovat, jaké umění by vznikalo.“

– „Říkám, jděte ven, bavte se.“

 

Foto: Depositphotos, zdroj: citáty.net