V našem světě existují události a jevy, které nelze rozumem ani vědecky vysvětlit. Duchové, UFO, levitace, nevysvětlitelné pohyby předmětů, samovznícení… Paranormální jevy bývají často dosti děsivé, a pro mnohé o to více atraktivní. Existují ale doopravdy? Touto otázkou a snahou o její objasnění, se po světě zabývá mnoho amatérů, ale i renomovaných vědců.

Podle jednoho starého pořekadla platí, že vidět znamená věřit. Ale jak je to s jevy, které nelze vědecky či rozumově vysvětlit? Jsou doopravdy skutečné? Po světě lze nalézt tisícovky svědků, kteří zažili paranormální jev na vlastní kůži. Je možné, že by tolik lidí prožilo něco, co se doopravdy nestalo? Hledat odpovědi na tyto otázky, se stalo cílem i mezinárodního Dne paranormálních jevů, jenž se slaví 3. května.

Už stovky let se lidem dějí věci, které jim nejdou na rozum. O tajemných jevech bylo napsáno mnoho knih a natočeno spoustu filmů a dokumentů. Přímý důkaz o jejich existenci ale zatím nikdy nebyl zcela přesvědčivý. 

Ať žijí duchové!

Mezi nejznámější tajemné jevy, patří bezpochyby Poltergeist. Tedy duch, který dokáže v místnostech pohybovat předměty a někdy dokonce dochází i k jejich výbuchům či samovznícení. Tyto tajemné síly umí obyvatele domů či bytů pořádně potrápit a z jejich příbytků je spolehlivě vypudit. O řádění Poltergeista byly natočeny dva hororové filmy a dokonce i seriál.

Když talíře létají

Existuje život i mimo naši planetu? Odpověď hledají nejrůznější vesmírné výzkumy, ale i zástupy ufologů, kteří pozorují oblohu a zkoumají zprávy, obrazové záznamy i fyzické důkazy o existenci neidentifikovatelných létajících objektů – ve zkratce UFO.

Zprávy o podivných pohybujících se tělesech na obloze, se začaly objevovat už v 19. století, ale ten pravý ufologický boom nastal až po 2. světové válce. Dosud asi neznámější událostí je Roswellský indicent, k němuž došlo 2. července 1947, u Roswellu v Novém Mexiku.

Tehdy byl na obloze zpozorován podivný předmět připomínající disk. Během letu se choval neobvykle a druhý den nalezl rančer William Brazel na své farmě jeho trosky. Přivolaný šerif incident oznámil na leteckou základnu v Roswellu a začaly se dít věci, které vedly k vytvoření mnoha konspiračních teorií. Farmář byl na několik dní pod dohledem a měl nakázáno o celé události mlčet.

Informace o ztroskotání podivného letounu však nakonec prosákly na veřejnost a začalo se mluvit o létajícím talíři, tělech mrtvých mimozemšťanů a tajné vládní laboratoři, která je zkoumá. Sice se nakonec ukázalo, že onen zřícený objekt byl balón z tajného vládního projektu Mogul, ale to už si legenda o Roswellu dávno žila vlastním životem.

Pozor, na hradě straší!

Říká se, že každý správný hrad má své vlastní strašidlo a většinou se jedná o osobu, která zde někdy žila nebo tam zemřela násilnou smrtí. Obyvatelku Českého Krumlova, urozenou paní Perchtu z Rožmberka, si poddaní a příbuzní cenili i po její smrti. Za svého života si v manželství s Oldřichem II. z Rožmberka mnoho vytrpěla. Oddechla si až po smrti manžela, ale psychická újma už byla způsobena a projevila se i na jejím tělesném zdraví.

Perchta se dožila 49 let a po zbytek života se snažila být svým blízkým nápomocná. Starala se také o chudé z celého okolí, kteří její smrt hořce oplakávali a údajně ji vídali ve snech. Jako Bílá paní se Perchta zjevovala na rožmberských hradech. Procházela se po jeho komnatách a komu věnovala úsměv, na toho se později usmálo štěstí. Pokud měla na rukou černé rukavice, značilo to smrt nebo neštěstí. Příbytky Rožmberků však nejsou jediná sídla, kde údajně straší…

Brána do pekel

Za nejtajemnější místo v České republice je často označován hrad Houska. Sídlo na skalním ostrohu v Kokořínských lesích, nechal údajně vystavět ve 13. století král Přemysl Otakar II. Otazníky se snášejí nejen nad tím, kdo hrad zbudoval, ale také nad jeho lokací a funkcí. Sídlo bylo totiž postaveno v hlubokých hvozdech bez osídlení, zdroje vody a v místech, kudy dle dostupných historických materiálů nevedla obchodní stezka. Měl sloužit jako podpora hradu Bezděz, který na Housku shlíží z nedalekého vysokého kopce, nebo byl jeho účel zcela jiný?

Podle legendy je hrad Houska vystavěn nad místem, kde je vchod do pekel a říká se, že byl určen k tomu, aby se „cosi“ nemohlo dostat ven. Má fungovat jako stráž, jako jakýsi špunt, který drží svět mrtvých hříšníků bezpečně od světa živých. Onen vchod do pekla se prý nachází přímo v hradní kapli, která je unikátní například tím, že její zdi zdobí reliéfy žen, jež připomínají čarodějnice či vědmy. Houska je v mnoha ohledech unikátní a pro všechny, koho zajímají záhady, funguje jako magnet.

Jak oslavit Den paranormálních jevů?

Co si naplánovat výlet za záhadou, třeba rovnou na hrad Houska?! Nebo zapátrat a zkusit zjistit, jaká tajemná místa máte v blízkosti vašeho bydliště nebo jeho okolí. A komu se nechce ven z domu, ten se může v klidu bát doma. Třeba při sledování strašidelného filmu nebo dokumentu o paranormálních jevech.

Foto: Pixabay.com_Stefan Keller