Mladším divákům utkvěl v paměti jako profesor obrany proti černé magii Zlatoslav Lockhart na bradavické škole čar a kouzel, který nechal Harryho Pottera na pospas baziliškovi. Přinášíme vám několik faktů a zajímavostí ze života této renesanční osobnosti.

Britský herec, režisér, scénárista a producent, Sir Kenneth Charles Branagh, se narodil 10. prosince 1960 v irském Belfastu. O devět let později se rodina v důsledku nestabilní situace ze severního Irska odstěhovala blíže k Londýnu. Zpočátku se mladý Branagh musel díky svému přízvuku potýkat s opovržením spolužáků. Anglický přízvuk se však velmi rychle naučil a dnes je schopen napodobit jakýkoliv akcent, což dokázal například ve snímku Celebrity, režírovaném Woody Allenem.

 

Herec, režisér, scénárista…

Branagh se celosvětově proslavil filmovými adaptacemi Shakespearových her, za které získal nejedno prestižní ocenění. Po studiu na londýnské Royal Academy of Dramatic Art (Královská akademie dramatického umění, pozn. red.), kde exceloval, hrál v divadlech ve West Endu i s Royal Shakespeare Company (Královská shakespearovská společností, pozn. red.), kde upoutal rolí Jindřicha V. Příběh anglického krále později převedl i na filmové plátno.

Ztvárnil hlavní roli a ujal se i režie, za což si v roce 1990 vysloužil jako první muž v historii hned dvě oskarové nominace v odlišných kategoriích za jeden film (nejlepší herec v hlavní roli a nejlepší režisér). V rámci udělování Cen akademie je vyjímečný i tím, že je jedním z osmi herců, již získali oskarové nominace v kategoriích za herecký výkon, scénář i režii. Po boku mu důstojně stojí sedm dalších zvučných jmen; za všechny Woody Allen, George Clooney a Roberto Benigni.

Roku 2017 se Branagh ujal režie i ztvárnění hlavní role ve snímku Vražda v Orient expresu, který vznikl podle literární předlohy Agathy Christie. Příští rok se lze těšit na další film se slavným detektivem Herculem Poirotem, tentokrát se bude jednat o Smrt na Nilu. Na začátku letošního roku se v kinech promítal film Vše je pravdivé, které se zabývá temným životním obdobím slavného dramatika Williama Shakespeare; i zde se Branagh chopil se režijní taktovky a ztvárnil titulní roli.

Rytíř a doktorant

S legendárním dramatikem Williamem Shakespearem ho pojí mnohé. Roku 2001 byl na Skahesperově institutu při Univerzitě v Birminghamu jmenován doktorem literatury. O jedenáct let později, 9. listopadu 2012, byl britskou královnou Alžbětou II. pasován na rytíře Řádu britského imperia, za zásluhy v oblasti dramatu a služby pro komunitu v Severním Irsku. Od té doby může před své jméno připojovat titul „Sir“. Od roku 2015 je také prezidentem své alma mater – Royal Academy of Dramatic Art.

Ach, ty ženy…

Osobní život úspěšného herce a režiséra je spojován zejména se dvěma výraznými anglickými herečkami. Jeho první ženou byla Emma Thompsonová. Vzali se 20. srpna 1989 a manželství trvalo šest let. Branagh tehdy ještě nepříliš známou herečku obsazoval do téměř všech svých inscenací, a tím jí pomohl rozjet kariéru.

Vztah se začal rozpadat poté, co se se zamiloval do své herecké kolegyně, Heleny Bonham Carterové. Stalo se tak při natáčení snímku Frankenstein v roce 1994. Následoval bolestný rozvod a pětiletý vztah s novou partnerkou. Dnes jsou sváry i hořkost mezi bývalými partnery zažehnány a všichni tři umělci spolu dobře vycházejí. Branagh „vstoupil do chomoutu“ ještě jednou a svůj život spojil v roce 2003 s britskou výtvarnicí Lindsay Brunnock.

Více o životech slavných osobností se dozvíte zde

Foto: depositphotos.com