České historické loutky po dlouhá desetiletí dojímají svou krásou a zpracováním děti i dospělé. Unikátní výstava Umění loutky aneb od Kašpárků až po Spejbla s Hurvínkem představí na Chvalském zámku kolekci loutek a rodinných divadel z let 1850 až 1950 ze sbírky manželů Marie a Pavla Jiráskových. Jak se takové loutky „vodí“ si vyzkoušíte v našich divadelních hernách.

Ve stínovém divadle prověříte svůj smysl pro představivost a v tvořivých dílnách si vyrobíte vlastní loutku. Výstavu můžete navštívit až do 25. srpna 2019, denně od 9 do 18 hodin.

České loutky jsou fenoménem! Více než sto let jsou vnímány jako národní kulturní poklad a v prosinci 2016 bylo loutkářství na Slovensku a v Česku zapsáno do Reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Tvorba loutek patřila k české tradici, z níž po roce 1950 vyrostl také úspěch českého moderního loutkového divadla i mezinárodní věhlas českého loutkového filmu. Tato tradice vznikla už během devatenáctého století u kočovných marionetářů, kteří putovali od vsi ke vsi ve vozech a hrávali s loutkami v rozkládací scéně s malovanými kulisami. Od konce 19. století vznikala ochotnická a spolková loutková divadla často s pravidelným provozem, o něco později došlo k mohutnému rozmachu rodinného loutkového divadla, kdy se divadlo hrálo v mnoha rodinách v malých stolních divadlech.

Unikátní výstava je rozdělena do dvou částí, z nichž jedna představuje loutky pro dramatický repertoár a druhá speciální loutky pro varietní a kabaretní loutkové divadlo. Na výstavě se představí marionety věhlasných českých loutkářských rodů včetně loutek Kopeckých, ale také moderní loutky, zahrnující Skupovy loutky Spejbla, Hurvínka a Máničky, loutky Trnkovy a loutky mnoha dalších významných tvůrců meziválečného loutkového divadla.

Všechna divadla a loutky na výstavě jsou ze sbírky výtvarnice Marie Jiráskové a režiséra dokumentaristy Pavla Jiráska. Dnes známí sběratelé a badatelé v oblasti historie české loutky začali se sbíráním v polovině osmdesátých let. Po téměř 30 letech sbírání a publikování, po více jak 30 výstavních projektech, doma i v zahraničí, včetně Asie i USA, se jejich práce poprvé představuje ve větším rozsahu v Praze.

 

foto: ČTK/Zehl Igor