S blížícím se koncem roku roste veselí vánočních večírků, zvyšuje se rodinná nepohoda a pomalu přechází v pohodu… ale také s adventním časem tíživě doléhá případná samota.

Pokud jsme sami, bez rodiny, nebo jen s takovou rodinou, kterou rádi nevidíme ani na svátky, může na nás adventní čas doléhat spíš těžce. Doba předvánoční, ať už si to připouštíme, nebo ne, s sebou přináší potřebu být v teple, nejlépe někde u krbu – občas jen s vlastními myšlenkami, ale občas i s blízkými, na kterých nám záleží. Co s tím, když je zrovna nemáme?

Udělejte si Advent hezký

Dost samotářů dojde do situace, že se rozhodnou adventní čas nijak „neprožívat“ a dělají, že Advent a Vánoce prostě neexistují. Na první pohled to není špatný nápad, ale ve skutečnosti moc nefunguje… „Ignorace není řešením, mnohem lepší je si na adventním čase najít to, co máme rádi a pořádně si to užít. Sejděte se s přáteli, zajděte na dobré jídlo, nakupte si dárky sami pro sebe, něco, co vám opravdu udělá radost. A na Vánoce buďte v poklidu sami, dobře se najezte a třeba si i poplačte u smutného filmu nebo požádejte přátele a buďte na večeři u nich. Uvidíte, že i čas, kdy by člověk měl možná tak trochu rozjímat nad životem, můžete prožít hezky,“ radí anglická koučka Sarah Johnson.

Nebojte se depresí

Jeden z důvodů, proč máme v adventní době potřebu více rozjímat nad životem, je i blížící se zimní slunovrat – velmi silný den, který bychom měli prožít buď v klidu sami se sebou, a třeba s malým rituálem – svíčka, vůně a třeba i kousek papíru, na který si sepíšete, čeho se vám v životě podařilo dosáhnout i to, po čem ještě toužíte. Ale dobré je prožít tento den i se skupinou stejně naladěných lidí. No a pokud na vnitřní cestu, duchovno a nějaké rituály vážně nejste, vůbec to nevadí, jděte na to přes tělo. „Zní to možná nepravděpodobně, ale pokud se cítíte smutně a ne úplně ve své kůži, vůbec není špatné si vyhradit nějaké peníze a zajít se pořádně rozmazlit do sauny, na masáže, udělat dobře tělu, když je duchu smutně. Upřímně je to lepší než zapíjet žal alkoholem,“ říká Sarah Johnson.

Foto: Depositphotos/Gladkov

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.