Od půlnoci začal platit zákaz volného pohybu lidí po celém území České republiky. Co to pro obyvatele znamená? A co se smí a nesmí v karanténě dělat?

Česká vláda v neděli večer vyhlásila karanténu, která bude v zemi platit do 24. března, do šesté hodiny ranní. Jak taková celostátní karanténa vypadá v praxi?

Lidé by se měli zdržovat v teple svých domovů. Výjimku tvoří: nezbytné cesty za rodinou, do práce k doktorovi, nákupy potravin, léků, hygienického či drogistické zboží a krmiv pro zvířata.

Dále pak vyřízení nezbytných bankovních nebo poštovních služeb, či natankování pohonných hmot. Zakázány jsou však cesty do zahraničí.

Jídlo přes internet

Nikdo vám však nezakazuje, abyste se šli projít ven na čerstvý vzduch, a při té příležitosti například vyvenčili pejska. Můžete se také sbalit a odjet s rodinou na chatu nebo do přírody. Jen se nesrocujte ve větších skupinách a vynechte i popíjení piva s přáteli v parcích.

Pokud jste nachlazení, vyšlete do lékárny vaše blízké. Lékárníky bychom neměli vystavovat zbytečnému riziku. Jestli se vám nechce chodit do obchodu, protože se bojíte nákazy nebo jste v domácí karanténě, využijte nákupy potravin přes internet či rozvoz jídel.

Jak je to s prací?

Ti, co mohou pracovat z domu, mohou požádat o takzvaný homeoffice. Vláda doporučila zaměstnavatelům, aby také podporovali dovolené či placené volno a pozastavili činnosti, které nejsou pro provoz nezbytné.

Pokud vám však práce neumožňuje zůstat doma, snažte se mít v dopravních prostředcích zakrytá ústa (šálou, šátkem), nedotýkat se madel rukama a udržovat si na veřejnosti odstup, alespoň dva metry od ostatních.

Najděte si na karanténě i pozitivní body. Upřímně, kdy se vám poštěstí zůstat doma, a mít čas na sledování filmů či přečtení knihy.

Foto: pixabay.com/Tumisu