Vánoční svátky a dobu adventu většina vnímá jako krásné období. Návštěvy vánočních trhů a adventní víkendy strávené s nejbližšími a přáteli… idylka, na kterou se lze těšit. Pro čerstvě zamilované a páry může být tento čas kouzelný, ale pro ty, kdo jsou sami, se stává velmi bolestnými obdobím. Přinášíme vám tipy, jak prožít krásné Vánoce i bez partnera.

Vánoce, svátky lásky a harmonie?

Neplatí to vždy. Vánoce a dobu adventu si mnozí z nás idealizují a mají vysoká očekávání. Dosti tomu napomáhají i filmy s vánoční tématikou a reklamy, které propagují šťastnou rodinu, která tráví šťastné chvilky pospolu. V době vánočního volna mají rodinní příslušníci více času nejen na sebe, ale i na své blízké, a to někdy bývá velmi náročné.

Realita je totiž občas na hony vzdálená šťastným „obrázkům“ z televize. Předvánoční čas bývá nabitý emocemi a lidé mnohdy bilancují, co je pro ně ve vztahu důležité a co v něm chybí. Doba před nejkrásnějšími svátky roku, ale i přelom prosince a ledna, bývá díky tomu ve znamení rozchodů.

Než se propadnout do zimní deprese, je lepší si připomenout, jaké byly poslední Vánoce strávené s partnerem. Doopravdy bylo vše tak harmonické a zahrnuto láskou, jak vzpomínáte? Opravdu jste byli šťastní? Nebo to bylo jen vaše zbožné přání…

Strategický vánoční plán

Neutápějte se ve svém neštěstí, naopak! Jděte aktivně proti němu! Zažeňte černé myšlenky a vědomě si užívejte svátků. Co vám dělá dobře? Sejděte se s přáteli, vyrazte do kina, divadla či na koncert; přečtěte si knížku, zachumlejte se v posteli a udělejte si pohodlí.

Naplánujte si činnosti, které vás potěší a pokud na vás doma všechno padá, zkuste změnit design bytu. Co takhle vymalovat, nebo si koupit nové dekorace?! I cestování vám může zlepšit náladu. Některé cestovní agentury dokonce nabízejí zájezdy pro ty, kdo jsou single! Tam lze potkat osoby, které jsou na tom podobně jako vy a možná i prožít hezký flirt.

Posilujte sebedůvěru

To, jací jste a jak se v životě cítíte, není závislé na vašem ex-partnerovi. I když se nyní možná necítíte příliš atraktivně, uvnitř jste jedinečná osobnost, která má své kvality, je silná, zajímá se o život a dění kolem.

Rozchod bývá velmi bolestný a představuje velký stres, ale to, jaký život budete dál žít, záleží jen na vás. Na vašich rozhodnutích a postoji k životu. Když se rozhodnete být šťastní, tak také budete – ale platí to i naopak! Je třeba se aktivně zapojit, mít disciplínu a hlavně chtít – jen tak se vám podaří rozchod doopravdy překonat.

Udělejte první krok a Vánoce si chtějte užít. Nezáleží na tom, jestli máte po boku partnera či ne. Co by vám ve vaší situaci poradili přátelé? Zeptejte se jich! Určitě se objeví nějaký dobrý nápad. Hlavně na sebe příliš netlačte! Nemusí jít o velké plány, maličkosti na začátek bohatě postačí.

Pomáhejte ostatním, pomůžete i sami sobě

Možná máte právě pocit, že potřebujete pomoc – a co to zkusit otočit a naopak pomoci druhým? Je to sice trochu paradox, ale pomoc potřebným a lidem v nouzi vám udělá velmi dobře. Zkuste ve vašem okolí najít nějaký projekt, do kterého byste se mohli zapojit. Před Vánoci to určitě nebude tak těžký úkol.

Foto: depositphotos.com