Svatba je pro nevěstu i ženicha jedním z nejdůležitějších dnů jejich života. Zatímco se dříve pořádaly okázalé svatby se stovkami hostů, v současnosti jsou trendy menší svatby a ekologický přístup. Co všechno v současnosti hýbe světem svateb?

Už jste slyšeli o eco a micro weddings?

Již delší dobu se poměrně výrazně mluví o udržitelnosti, ekologii a šetrném přístupu k životnímu prostředí. Pokud chcete i nadále žít v krásných a příjemných podmínkách, je skromný, ekologický a trvale udržitelný život nevyhnutelný. V následujících letech bude způsobu života dominovat spíše umírněnost a rovnováha, a to ve všem, co člověk v životě dělá, svatby nevyjímaje.

Micro weddings

Stálé více trendy jsou mini nebo mikro svatby, které vzešly z reakcí na neustálá omezení. Obřady tak čítají mezi 10–30 hosty. Jaká je jejich výhoda? Především ta, že váš velký den budete sdílet s těmi, kteří jsou vám skutečně nejblíže. Nejčastějším sporem při plánování svatby je to, koho pozvat. Na tuto otázku existuje jednoduchá odpověď. Zamyslete se nad tím, koho jste v posledních 6 měsících neviděli. Ti na svatbě být nemusí. Při menší svatbě navíc ušetříte za jídlo, pití i ubytování, takže můžete svým hostům vytvořit skutečně nezapomenutelný zážitek:

  • nechte pro ně připravit degustační menu,
  • překvapte je bezplatným koktejlovým barem,
  • nechte pro každého hosta vyrobit drobný dáreček na míru,
  • připravte jedinečný zábavný program.

Eko svatby

Ekologický přístup ke svatbě vypadá tak, že máte všeho tak akorát. Navíc podporujete regionální dodavatele a vsázíte na recyklovatelné materiály. Nechte si jídlo uvařit u místní nebo nedaleké cateringové společnosti. O nápoje se může postarat lokální minipivovar. Umělé květiny, balonky a plastová brčka jsou pasé. V kurzu jsou přírodniny, které sami nasbíráte třeba v lese. Spoustu dekorací si navíc můžete vyrobit sami. Vystačíte si třeba se zavařovacími skleničkami, přírodním provázkem, krajkou a živými květinami, které právě kvetou na louce.

Udržitelnost vládne i svatebním šatům

Při výběru svatebních šatů dnes převažuje myšlenka toho, aby se daly unosit i po svatbě. Můžete si je nechat zkrátit či obarvit a nosit třeba do divadla nebo na společenské akce.

Pompéznost svatebních šatů vystřídala jednoduchost. Opravdu cool bude jednoduchý střih a kvalitní materiál. Vsaďte na len, hedvábí nebo satén. Ozdobou mohou být květiny nebo výrazné náušnice, které skvěle doplní minimalistické pojetí svatebních šatů. Svatební šaty může tvořit dlouhá složená sukně, kterou doplníte topem. Na obřad si oblékněte bílý top. Na oběd a večerní zábavu můžete klidně zvolit jinou barvu. Topíky i sukně si místo ve vašem šatníku najdou i po svatbě. Další možností je mít dvoje šaty, jedny zdobnější na obřad a druhé jednodušší pro večerní zábavu.

Ve takových svatebních šatech můžete i do kina.
Ve takových svatebních šatech můžete i do kina.

Trocha pompéznosti není na škodu

Jestliže celý život toužíte po překrásných šatech jako z pohádky a třpytu drahého kamení, přijdete si na své i v následujících letech. Trendem okázalejších šatů jsou krajky, dlouhé závoje, vrstvené sukně, spadlá ramínka nebo čtvercové výstřihy. Látky bývají třpytivé nebo zdobené lesklými korálky a flitry. Výrazné líčení se inspiruje ve stylu 40. let a vše korunují výrazné šperky s diamanty, především náušnice a prsteny.

Družičky

Oblíbenou barvou pro šaty družiček bude šedozelená nebo stříbrná, což jsou barvy, které skvěle ladí s přírodně pojatou svatbou. Neo-mint se na družičkovských šatech vidí v současné době nejvíce, ale očekává se, že si oblibu získá i rumělková. Chybět nebude zdobení květinami.

Nejoblíbenější svatební místa

Vzhledem k čím dál stoupající oblíbenosti všeho přírodního se i samotný akt koná co nejblíže přírody. Oblíbené jsou mlýny, ranče, statky, farmy nebo stodoly. Ideální je, pokud místo nabízí prostranství pro uspořádání jak obřadu, tak hostiny bez nutnosti dojíždění. Oblíbené jsou také svatby v lese, ovšem zde hrozí, že bude chybět alternativa při dešti a další potřebné zázemí. Navíc se bude muset na palouk veškeré vybavení, dekorace a jídlo přivést, což může vést k tomu, že svatba bude více neekologická než ekologická.

Mezi nejoblíbenější přírodní místa na svatbu v Česku patří:

  • vinice v okolí Pálavy a Břeclavska,
  • zatopená pískovna v Adršpachu,
  • pohádkové přírodní scenérie na Kokořínsku,
  • Panská skála v Lužních horách,
  • chata Jelení louky v Krkonoších,
  • nedostavěný klášter Panny Marie v Panenském Týnci.

S místem, ve kterém chcete svatbu udělat, se můžete blíže seznámit předem třeba na rozlučce se svobodou. Zajistěte si ubytování třeba v konkrétním mlýně nebo v blízkém penzionku a poznejte možnosti, které místo nabízí.

Svatební prsteny, šperky a květiny

Jestliže máte rádi originalitu, můžete vsadit na snubní prsteny z keramiky, betonu nebo z kombinace dřeva a drahého kovu. Pokud preferujete klasiku, určitě nešlápnete vedle s kroužkem ze žlutého či bílého zlata, který budou zdobit brilianty.

Prsten s briliantem. Victum.cz
Prsten s briliantem. Victum.cz

Pokud budete pořádat rozevlátou a uvolněnou svatbu v boho stylu, neměly by na zápěstí nevěsty chybět náramky ze šňůrek zdobené kamínky či perlami nebo sada perlových náramků. Minimalistické svatební šaty oživí blyštivé visací náušnice. V případě bohatě zdobených šatů je lepší sáhnout po decentních zlatých či stříbrných svatebních náušnicích s perlou. Ostatně perlové náhrdelníky mohou zdobit také moderní čtvercový výstřih svatebních šatů.

Zdobným prvkem, který dodá lesk hladkým jednoduše pojatým šatům, se stane elegantní brož s elementy Swarovski.

Kam se zásnubním prstýnkem?

Při výběru zásnubního prstenu myslete na to, že by měl ladit s budoucím snubním prstenem. Co se týče pořizovací ceny, připravte se na to, že snubní prstýnky vás budou stát více než prsten zásnubní. Ale cena v tomto případě nehraje roli. Již dávno neplatí, že by se cena zásnubního prstenu měla rovnat dvěma až třem měsíčním platům. Dnes se sází na cenu, která je pro vás přijatelná.

Vzhledem k tomu, že se na prsteníček ruky nevěsty bude navlékat snubní prsten, má nevěsta několik možností, jak naložit s prstýnkem zásnubním. Buď jej schová jako památku do krabičky, nebo jej bude nosit na druhé ruce, řetízku či společně na prsteníčku se snubním prstýnkem.

Blyštivé náušnice se hodí k jednoduchým šatům. Victum.cz
Blyštivé náušnice se hodí k jednoduchým šatům. Victum.cz

Květinová svatební výzdoba

Pokud chcete skutečně ctít ekologický přístup k přípravě i průběhu svatby, nechte si svatební kytici a další dekorace uvázat z lokálních nebo sezonních květin. Květiny, které zrovna nemají sezónu, se přivážejí z daleka, pěstují se ve sklenících, a proto zanechávají uhlíkovou stopu.

Mezi trendy květinové doplňky, které stoupají na oblibě, patří například květinové věnečky na hlavu, které nahradí závoj či zdobení bižuterií. Svědkyně a družičky místo květinových vazeb dostávají květinové náramky, které jsou mnohem praktičtější.

Květiny se mohou objevit také jako ozdoba svatebního dortu, kterému se říká naháč. Není bohatě zdobený. Jedná se pouze o několik vrstev korpusu spojených krémem.

Dekorace, které si vyrobíte sami

Za nachystání prostoru personálem a za dekorace utratíte desetitisíce korun. Jednoduchou výzdobu přitom zvládnete udělat sami, nebo poprosíte šikovnou kamarádku. Vystačíte si přitom s mnoha potřebami, které máte doma. Kromě toho se můžete také vydat do lesa.

V poslední době patří mezi nejoblíbenější dekorace ty, které jsou vyrobeny ze dřeva. Najdete je v podobě kulatin na stoly, kde fungují jako podtácky pod květiny, ale také z nich může být vyrobený stojan na svatební dort. Pomocí laseru si můžete nechat z dřevěné překližky vyřezat například svá jména, jmenovky na stůl, ptáčky či srdíčka na dozdobení stolu.

Krásně vypadá i macramé, které můžete použít do středu stolu místo běhounu, zavěsit na zeď za novomanžele nebo je pověsit jen tak do prostoru. Podobně jsou na tom také lapače snů zdobené korálky a peříčky. Návodů na macramé i lapače najdete na internetu stovky. Lucerničky vyrobíte ze zavařovacích sklenic ozdobených krajkou či pytlovinou.