Po dlouhé sychravé zimě nás konečně těší jarní počasí a slunce. Regenerace po zimním období je však zdlouhavá, a než si tělo zvykne, cítíme se často unavení. Náš organismus si potřebuje po náročné zimě odpočinout a díky očistě jater mu můžeme výrazně ulevit. Jak efektivně zlepšit funkci jater a zbavit se tak únavy, která po zimě trápí většinu z nás?

Slunečného počasí se během zimy většina z nás nemůže dočkat, ale často pak v tomto období pociťujeme značnou únavu, za kterou mnohdy mohou naše přetížená játra. O ta bychom se měli starat a dopřát jim tak jistou formu očisty.

Kromě podpůrných bylinek, které zlepšují funkci jater, je dobré zaměřit se i na látky, jež játra zatěžují. Asi vás nepřekvapí doporučení vynechání alkoholických nápojů. Zkuste se jim alespoň na nějakou dobu vyhnout, vašim játrům se výrazně ulehčí. Místo toho si dopřejte čistou vodu. Správný pitný režim podpoří funkci jater. Vyhněte se i slazeným limonádám, v nich obsažený cukr je pro játra těžko zpracovatelný. Kromě jater vám poděkuje celý organismus, a navíc můžete mít radost z méně konzumovaných kalorií. Vyměňte zpracované potraviny za základní ovoce, zeleninu, ořechy a luštěniny, které jsou bohaté na vitaminy a jiné zdraví prospěšné látky.

Pro svůj dobrý vliv na funkci jater je známý ostropestřec mariánský. Dopřejte si šálek ostropestřcového čaje, olej z ostropestřce či můžete využít prodávaných doplňků stravy, které právě výtažky z této léčivé rostliny obsahují v koncentrované formě.

Díky péči o játra se nejen zbavíte únavy, ale podpoříte také jejich celkovou funkci. Játra jsou zodpovědná za syntézu důležitých látek, ale i filtraci škodlivin. Kromě toho navíc likvidují přebytečný cholesterol a vytvářejí hormony, které mají na starost hospodaření s vodou a solí. Játra také udržují stálý krevní tlak. Jedná se zkrátka o velmi důležitý orgán, o který bychom se měli pečlivě starat.

 

Foto: pixabay/Alicja/vilinapetrova