Plesová sezona je v plném proudu a příležitostí, kde se pobavit a zatancovat si je mnoho. Ať už vyrazíte na luxusní Český ples, bál obecní, maturitní, myslivecký či hasičský, bez slavnostního outfitu se na žádném z nich neobejdete. Nabízíme vám výběr několika modelů plesových šatů, které lichotí štíhlé i plnější postavě, a zároveň nezruinují váš rodinný rozpočet.

Plesy byly dříve výsadou pouze horních vrstev společnosti, ale časy se mění, a tak si dnes může tuto společenskou událost vychutnat kdokoliv z nás, a to i několikrát za rok. Otázkou zůstává: co na sebe? Pokud není předepsaný dress code (např. velká večerní róba), jak tomu bývá u luxusnějších akcí, můžeme sáhnout i po méně honosných modelech.

Při výběru šatů je třeba zohlednit nejen tvar postavy, ale také její výšku. Ženy vyššího vzrůstu by měly volit spíše jednoduše střižené modely, jež nejsou příliš rozevláté, ale spíše kopírují tvar postavy. Modely s rukávy nejsou pro tento typ postavy příliš lichotivé. Naopak, dámy nižší výšky si mohou dovolit modely šiřšího střihu. Jen je třeba dát pozor na jejich délku; v příliš dlouhých šatech vypadá malá postava poněkud ztraceně.

Délka ke kolenům

Tento typ šatů sluší štíhlé i plnější postavě, a k dostání je jak ve variantách s odhalenými rameny, tak s rukávky. Ty se hodí zejména v případech, pokud je třeba partie paží trochu zahalit, nebo je tanečnice zimomřivější typ.

 

Modely pod kolena a maxi šaty

Dlouhé šaty sluší zejména vyšší postavě, ale pokud jsou správně střižené, nemusí se jich vzdát ani milovnice společenské zábavy menšího vzrůstu.

 

Tipy při výběru šatů podle tvaru postavy

Při nákupu společenských šatů je třeba zohlednit partie, která na těle považujeme za problematické, a naopak zdůraznit jeho přednosti. Postavy lze rozdělit podle jejich tvaru do následujících skupin:

Jablko

Typické znaky: bujnější dekolt, větší bříško, štíhlé nohy.

Šaty vhodné pro tento typ postavy by měly zdůrazňovat dekolt. Ideální je výstřih ve tvaru V, který navíc opticky zeštíhluje. Poprsí lze ještě zdůraznit šerpou nebo páskou, kterou model přepásáme ihned pod prsy. Ňadra se tím více zdůrazní a rafinovaně se zakryje klenuté bříško. Sukně by měla být ze splývavého materiálu, rozhodně ne upnutá. Štíhlé nohy lze poodhalit ve vyšším rozparku.

Hruška

Typické znaky: chudší dekolt, drobná ramena, výraznější pozadí, boky a stehna; definovaný pas.

Majitelky tohoto tvaru postavy mívají s výběrem šatů největší problém, protože tělo není proporčně vyvážené. Proto se doporučuje volit dvoudílné modely, kdy lze vybrat horní a spodní díl šatů zvlášť. Vrchní díl může být přiléhavý, klidně korzetového střihu, který dekolt pozvedne a zdůrazní. Ozdobit ho lze nápadnými šperky, či detaily, kterými se upoutá pozornost právě k této partii postavy. 
Sukně by neměla být příliš výrazná (důraz je kladen na vrchní díl) a měla by splývat. Vyhněte se nařaseným modelům, ty by zbytečně přidaly kila navíc. Ideální je sukně ve tvaru A.

Obrácený trojúhelník

Typické znaky: široká ramena, útlé boky, nevýrazný pas a boky, drobnější pozadí.

Zde je cílem zdůraznit spodní část těla, a tím vyrovnat horní a spodní část postavy. Ženám tohoto tvaru těla sluší honosnější, nadýchané či zdobené sukně. U vrchního dílu je ideální zvolit výstřih do tvaru V, který postavu opticky zúží. Čemu byste se měla vyvarovat jsou úzké, pouzdrové sukně a modely se zvýšeným pasem.

Přesýpací hodiny

Typické znaky: ramena a boky jsou přibližně stejné šířky, výrazný pas.

Gratulujeme! Jste majitelkou ideálního tvaru těla a výběr šatů pro vás bude hračkou. Slušet vám totiž bude nejspíše úplně všechno, a tak se zaměřte na zdůraznění svých předností. Jen dejte pozor na to, aby jste to nepřehnala a celkový dojem si zachoval eleganci.

Obdélník

Typické znaky: spíše atletická postava, kdy jsou ramena, pas a boky přibližně stejně široké.

Hlavním úkolem při výběru šatů pro tento typ postavy je zdůraznění křivek! Majitelky obdélníkového tvaru těla bývají štíhlé, a proto si mohou dovolit ukázat krásné paže a nohy. Šaty proto volte bez rukávů, s výraznějším rozparkem. Zapomeňte na modely klasického, rovného střihu a sáhněte po těch s nabíranou sukní a zvýšeným pasem. Vrchní díl šatů může být zdobený detaily, které přitáhnou k dekoltu pozornost a opticky ho naplní.

Nyní už outfit stačí doplnit správnými doplňky, kabelkou či psaníčkem a můžete vyrazit za zábavou!

Foto: depositphotos.com, archiv firem

1 komentář

  1. Na ples se sice letos nechystám, ale kupovala jsem si hezké společenské šaty na poslední Vánoce. Shodou náhod právě z Cellbes, ne tyto vínové, ale delší červené s puntíky 🙂 fajn obchod, hlavně pokud nemáte postavu topmodelky 🙂 jinak šaty krásné, jen dostat to pozvání na ples 😀

Comments are closed.