Rýma a ucpaný nos, to jsou příznaky, které někdy obtěžovaly každého z nás. Většina lidí podobný problém odbourává užíváním nosních kapek. Bohužel podle nejnovějších výzkumů se zjistilo, že si lidé častým užíváním nosních preparátů „vypěstovali“ nebezpečnou závislost!

Určitě vás nechceme nabádat, abyste nosní kapky vyřadili ze své lékárničky. „V prvních dnech dokážou látky v syntetických přípravcích ulevit. Jejich použitím totiž dochází ke stažení cév, čímž se sníží otok sliznice a snáze se nám dýchá,“ vysvětluje PharmDr. Irma Miklášová. Ovšem je důležité dbát na délku užívání běžně dostupných kapek, ta by měla trvat maximálně tři dny. „Kapky a spreje do nosu mnoho lidí nepovažuje za léky a neřídí se doporučeným dávkováním,“ vysvětluje odbornice a pokračuje: „Chemické přípravky pro uvolnění nosu bychom neměli používat déle než tři až pět dní v kuse – záleží na konkrétním léku. Poté už by mohlo dojít k vytvoření závislosti na obsažené účinné látce a následně se bez kapek neobejdeme. Sliznice totiž zduří a bez jejich neustálé aplikace máme pocit, že je nos pořád ucpaný.“

Svěřte se do rukou přírody

Šikovným řešením je pak přejít na přírodní přípravky, například kapky do nosu s mořskou solí, která také pročistí dutiny a zmenší otoky. „Účinek sprejů na přírodní bázi nastupuje o něco pozvolněji než u syntetických léčiv, ale nehrozí riziko vzniku závislosti při delším používání. Naopak solné roztoky udržují na nosní sliznici fyziologické podmínky. Existují i podpůrné přípravky na přírodní bázi s nenávykovými pomocnými látkami, díky kterým je účinek komplexnější. Je to například Aspecton, který obsahuje i dexpanthenol pečující o sliznici nebo éterické oleje,“ doporučuje PharmDr. Miklášová.

Nenávykové prostředky jsou tak vhodné také při chronické rýmě, pokud dáte přednost těm „chemickým“ je nutné po třech dnech přestat s užíváním abychom předešli trvalému poškození sliznice.

Foto: Depositphotos/lyashik

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.

1 komentář

  1. Je spoustu jinych a ucinejsich zpusobu jak lecit rymu
    kouknete treba semhttps://drkh.cz/uvolneni-dychacich-cest-rady-a-tipy/
    vzdyt je toho plny internet

Comments are closed.