Nic nedokáže zkazit krásný letní večer na zahradě tak jako komáří bzučení u ucha a následné svědivé štípance. Pro nejrychlejší pomoc většinou sáhneme po chemických repelentech, ale proti dotěrnému hmyzu se dá bojovat i jinou cestou, ekologičtější.

Detail of garden lavender flowers

Chemické přípravky jsou sice velmi účinné a poskytnou nám první pomoc proti nezvaným poletujícím hostům, v boji proti komárům se však dají využít i některé druhy rostlin, esenciální oleje či vonné svíčky. Tyto rostliny doporučujeme vysadit do záhonu v blízkosti terasy či posezení:

  • Pravá levandule – její výrazná vůně odpuzuje kromě komárů také klíšťata.
  • Měsíček lékařský – krásná kytička nebude jen ozdobou zahrady či truhlíku, zároveň vyplaší z vaší blízkosti nepříjemný hmyz.

Bylinky lze využít kromě kuchyně i jako skvělý odpuzovač havěti. Vysadit doporučujeme bazalku, která je proti polétavému hmyzu velmi účinná, ale též rozmarýn. Ten dokáže zatočit navíc s blechami a klíšťaty a vhodný je i pro výrobu domácího repelentu. Ani s mátou nesáhnete vedle; její výrazné aroma nevoní ani pavoukům a mravencům. Bonusovou rostlinkou je v našem výčtu šalvěj, jejíž silice zbaví zahradu šneků. Stačí ji vysadit kolem okrajů záhonů a díky vonnému obláčku, který se bude kolem vznášet, se jim šneci obloukem vyhnou.  

Přírodní ochranu před hmyzem mimo zahradu vám zajistí esenciální oleje z konkrétních

rostlin. Jedná se zejména o eukalyptus, citronelu (ta se velmi dobře kombinuje s esenciálním olejem z cedrového dřeva), ale i eukalyptus, tea tree, levanduli či tymián. Vyzkoušejte vůni, která vám bude vyhovovat a pak už si jen stačí vyrobit vlastní repelentní prostředek. Na sprej vám bude stačit malá lahvička s rozprašovačem; do asi 50 ml převařené vody nakapejte 10 – 30 kapek silice. Pro děti volte variantu s nižší koncentrací. Pak už zbývá jen protřepat a nastříkat.

Nepříjemnou situaci s bodavým hmyzem na balkóně vyřeší citronelová svíčka. Zapalte ji a po pár chvilkách uvidíte, že se vám nezvaní okřídlení nájemníci začnou vyhýbat obloukem.

  • Esenciální olej eukalyptus, Phytos, 79 Kč
  • Esenciální olej citronela, Salus, 55 Kč
  • Repelentní svíčka, Spaas, 99 Kč

Autor: Alena Babuková

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.