Kdy se řekne hollywoodská diva, pak mnohým vytane na mysl jméno herečky Elizabeth Taylorová. Po právu je považovaná za jednu z nejkrásnějších žen světa, ale upoutat dokázala nejen svým vzhledem. Půvabná umělkyně s dofialova zabarvenýma očima vládla také nesporným talentem, za což byla odměněna mnoha filmovými oceněními, včetně několika Oscary. Média ji však často zmiňovala kvůli milostným aférám a skandálům, kterými byl její život doslova nabitý.

Rodištěm slavné herečky se stal Londýn. Elizabeth Rosemary Taylorová se narodila 27. února 1932, do rodiny amerických přistěhovalců. Pod hrozbou druhé světové války se rodiče rozhodli pro návrat do vlasti a Elizabeth s bratrem Howardem pokračovali ve školní docházce v Kalifornii.

Matka Sara, amatérská divadelnice, vedla dceru k jevištnímu umění od malička. Herecký debut si Liz odbyla už v deseti letech, v komedii There is one born every minute. Následovaly další filmy a o dva roky později přišel průlom kariéry, s rolí ve snímku O velkou cenu. Dospívající Elizabeth získala obrovskou popularitu, nové kontrakty a dostala se do hledáčku médií.

Lásky krásné divy

Herečka věděla jak žít a milovat. Vdaná byla celkem osmkrát a svatební šaty poprvé oblékla už v sedmnácti letech. Své premiérové „ano“ řekla v roce 1950, a to dědici slavného hotelového imperia, Conradu Hiltonovi. Na svatbu se sjelo celkem 600 hostů a účet za tuto opulentní akci zaplatila mediální společnost Metro Goldwyn Mayer. Na život s milionářským rozmazleným synkem však Taylorová nebyla připravena a o rok později již podepisovala rozvodové papíry.

Bez partnera však dlouho nezůstala. Hledala klid, zázemí a možná proto si vybrala o dvacet let staršího britského herce Michaela Wildinga. Porodila mu dva syny, ale ani tento svazek nebyl stabilní. Taylorová tvrdě pracovala na své kariéře, zájem o Wildinga upadal a poté, co si domů objednal striptérky, trpělivost herečky přetekla. Po pěti letech od svatby následoval rozvod.

Další láskou krásky s fialkovýma očima se stal divadelní a filmový producent Michael Todd. Pár se bral v únoru 1957 v Mexiku a Taylorová v té době již nosila pod srdcem své třetí dítě, dceru Lisu. Ani tentokrát však nebylo lásce přáno a Todd umírá při letecké havárii, pouhý rok po svatbě. Herečku ztráta manžela zdrtila a vyhrožovala sebevraždou. Na pomoc jí přišla řada přátel, mezi jinými i Toddův nejlepší přítel Eddie Fischer s manželkou, herečkou Debbie Reynolds. S ní pojilo Taylorovou přátelství už od puberty, ale přesto se Liz nezdráhala a kamarádce manžela nakonec přebrala.

Média ji za to tvrdě odsuzovala, a dokonce se spekulovalo o tom, že jejich románek začal ještě před Toddovou smrtí. Herečka k celé věci uvedla, že vztah jejích přátel nefungoval, a proto nebylo co rozbíjet. S Reynoldsovou se přátelila až do své smrti a Debbie po jejím skonu v rozhovoru pro Entertainment Weekly uvedla: „Ženy ji měly rády a muži ji zbožňovali – včetně mého manžela. Lidé předpokládají, že k ní cítím zášť, ale tak to není. Čas vše zahojil.“ 

Manželem číslo čtyři se tak stal Eddie Fischer, ale jejich svazku zasadilo osudovou ránu setkání Taylorové s hercem Richardem Burtonem, při natáčení velkofilmu Kleopatra v roce 1963.

Taylorová získala hlavní roli a bláznivě se do představitele Marca Antonia zamilovala. I Burtona jeho krásná kolegyně přitahovala a nakonec své touze podlehl. Jejich láska rozpoutala obrovský skandál, hlavně proto, že oba byli v té době v manželském svazku. Mluvilo se dokonce o pohlavním styku přímo během natáčení, a když „Liz a Dicka“, jak je nazývali paparazzi, načapali na jachtě v italské Ischii, vatikánští představitelé katolické církve je obvinili z erotické potulky. A nebyli jediní, nad morálkou milenců se pohoršoval i americký kongres. Čemu tato pozornost prospěla, byl samotný film Kleopatra, z něhož se stal fenomén. 

Manželství po italsku

Poblázněný Burton se sice rozvádět nechtěl, ale poté, co Taylorová vyhrožovala sebevraždou tak nakonec učinil. Stal se manželem číslo pět a šest. Brali se totiž dvakrát, a dvakrát se i rozvedli. Na jejich první svatbu si Liz oblékla žluté šaty, protože stejnou barvu mělo oblečení, které měla na sobě, když se do něho zamilovala. Herecká diva po smrti Burtona v roce 1984 uvedla, že kdyby nezemřel, dozajista by se vzali ještě jednou.

První svazek vydržel deset let, druhý jen pár měsíců. Vztah obou herců byl velmi divoký a plný závislostí – na sexu, alkoholu, drahých špercích… Hádky byly na denním pořádku, a když pár společně cestoval, objednal si v hotelu rovnou tři pokoje vedle sebe. Nechtěli totiž sousedy rušit hlasitou výměnou argumentů. Burton hádky leckdy „žehlil“ drahým darem. Zejména diamantovými šperky, které herečka tak milovala. Jedním z takových darů byl i diamantový náhrdelník v hodnotě milionu dolarů! 

Manželé si společně zahráli v dalších jedenácti filmech, za všechny například Zkrocení zlé ženy či Kdo se bojí Virginie Woolfové?, který vynesl Taylorové dalšího Oscara. Jejich herecké partnerství bylo jedinečné; dynamické a zároveň založené na láskyplnosti, což ocenil režisér a producent filmu Mike Nichols. 

Jejich posledním společným počinem byl snímek Jeho rozvod, který jakoby předznamenával směr, kterým se herecké manželství bude ubírat. V roce 1974 přišla rozluka doopravdy, a přestože se o pár měsíců později nechal pár znovu sezdat, obnovený svazek vydržel jen devět měsíců. I když oba herci vstoupili „do chomoutu“ s jinými partnery ještě dvakrát, celý život je pojilo silné pouto a byli v pravidelném kontaktu. Taylorová uvedla, že Burton byl mužem jejího života a všichni, kdo přišli po něm, byli jen jejími průvodci.  

Život slavné herečky byl plný lásky, sexu, vášně a emocí. Žila podle vlastních pravidel a nenechala se řídit tím, co od ní společnost očekává. Zemřela měsíc po svých sedmdesátých devátých narozeninách na srdeční selhání, stalo se tak 23. března 2011.

Foto: ČTK/PICTURE ALLIANCE