Počasí na podzim příliš nenahrává dobré náladě a dobře nedělá ani lidské pokožce. Vítr, nízké teploty, vysoká venkovní vlhkost, a naopak suchý vzduch v místnostech ji zatěžují. Pro citlivé rty to platí dvojnásob, protože jsou pokryty jen velmi tenkou vrstvou kůže. Jakou péči jim nyní dopřát?

V chladu se krevní cévy v podkoží stahují, aby udržely co nejvíce tepla v těle. Díky tomu se snižuje přísun živin i kyslíku do kůže a její prokrvení. Pokožka viditelně bledne a její ochranné funkce jsou omezené. Protože na rtech nenajdete žádné potní ani mazové žlázy, kůže je zde velmi citlivá, při zátěži se může nepříjemně napnout, začít svědit, šupinatět, praskat a vzniknout může i opar.

Neolizovat!

Když začne kůže na rtech praskat a pnout, asi první věc, co většinu lidí napadne, je rty olíznout. Sliny je sice na krátko zvlhčí, v důsledku je však vysuší ještě více. Hydrataci je třeba dodat jiným způsobem a jazyk nechat raději v ústech.

Tipy, jak udržet rty krásné i na podzim a v zimě

  1. Hydratovat zvenku i zevnitř

Dodat kůži přiměřené zavodnění je důležité i v chladných měsících roku, proto ani v zimě nepodceňujte dostatečný přísun tekutin. Zvlhčovat je dobré také vnitřní prostory, protože suchý teplý vzduch z topení pokožce také příliš nesvědčí a zbytečně ji vysušuje.

Libůstka pro hydrataci a vyplnění rtů: 3 v 1 vyplňující, vyhlazující a hydratační výplň na rty, Exuviance, 699 Kč
  1. Pomoc v tyčince

Namáhané rty je třeba vyživovat a promazávat. K tomu jsou určeny balzámy na rty, které rty zacelí a hydratují. V případě, že se na podzim a v zimě chystáte na hory, je důležité zvolit produkty s UV ochranou. Sluneční paprsky a škodlivé záření urychlují proces stárnutí pokožky, což platí i pro rty.

Ochranný balzám na rty Ultra SPF 50+, Blistex, 89 Kč

Za rok sní člověk v průměru přibližně 20 g balzámu na rty, proto je důležité dbát na složení i při koupi tohoto pečujícího produktu. Balzám by neměl obsahovat minerální oleje, které kůži paradoxně vysušují, mohou negativně zatížit játra, a dokonce se v souvislosti s nimi hovoří také o zvýšení rizika vzniku rakovinového onemocnění. Mnohem lepší alternativou jsou produkty s obsahem přírodních tuků a olejů.

Regenerační a hydratační balzám na rty Lesní ovoce, Manufaktura, 135 Kč
  1. Beauty pomocníci z domácnosti

Nejen produkty z lékárny či drogerie mohou pomoci. Sáhnout lze i do zásob v kuchyni, v nichž se často ukrývají hotové poklady.

Na poškozené rty i jako prevenci můžeme použít kvalitní olivový olej či bambucké máslo. Kůži stačí potřít tenkou vrstvou oleje, nechat ho 3 – 5 minut působit a pak přebytečný tuk lehce setřít.

Podobně účinný je také včelí med. I ten má na kůži hojivé a zároveň protizánětlivé účinky. Vrstva medu se na rtech nechá působit 10 minut a pak se lehce otře. Lidé trpící alergií by ale měli být opatrní a raději by měli zvolit jinou variantu péče. Med totiž může způsobit nepříjemnou alergickou reakci.

 

Foto: Depositphotos, archiv firem