Čtrnáctý den měsíce února již tradičně patří všem zamilovaným. Slaví se svatý Valentýn, který platí za ochránce láskou posedlých párů. V tento den mají žně především květinářství a také restaurace, kam se valí davy do sebe zakoukaných dvojic. Letos se však „Valentýn“ kříží s jiným svátkem, který nakazuje zdrženlivost. Na 14. února totiž tento rok připadá Popeleční středa, která odstartuje čtyřicetidenní křesťanský půst, jenž předchází Velikonocům.

Oslavy příchodu jara a zmrtvýchvstání Ježíše Krista, tedy Velikonoce, patří k nejdůležitějším křesťanským svátkům. Jejich datum je pohyblivé. Svátky startují v neděli nadcházející po úplňku, který nastane po 21. březnu. Církevním oslavám předchází čtyřicetidenní půst, který započíná Popeleční středou.

Půst ustanovila církev v 5. století našeho letopočtu a jeho počet symbolicky vyjadřuje počet dnů, které Ježíš strávil v poušti, když se duchovně připravoval na své veřejné vystoupení. Půst je časem odříkání, zaměření se na duchovní hodnoty a přemýšlení o vlastním životním směřování.

Proč si odpírat jídlo?

Ať už jste věřící či ne, půst je pro lidský organismus velmi prospěšný a přináší mu mnohé benefity. Po zimě, kdy na váze často přibydou nějaká ta kila navíc, je to také efektivní metoda jak zhubnout, tělo před jarem očistit a otestovat si vlastní disciplínu.

Jak se správně postit? Půst nemusí znamenat totální hladovění. Jak ukazují některé studie, mnohem prospěšnější je vzdát se na čas jen některých potravin a nápojů – například živočišných tuků, cukru, alkoholu a kávy. Takto omezené stravování tělo pročistí, může mu ale také ulevit například od revmatických obtíží, artritidě nebo dně. Je jedno, jestli je naší motivací hubnutí nebo touha po zdravotní očistě. Půst nám navíc může pomoci změnit pohled na stravování i životní styl a navést nás k uvědomělejší konzumaci jídla a pití.

Tipy, jak se postit

Totální nebo také léčebný půst: tato metoda dovoluje přijímat pouze 500 kalorií za den a je založená na pití čajů, zeleninových vývarů a ovocných šťáv. Léčebný efekt je často podporován podáváním klystýrů nebo přírodních projímadel, která střeva vyčistí. Takto postit bychom se měli maximálně jeden týden v kuse a metodu bychom předem měli konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Pozvolný rozjezd: na samotný půst je dobré se připravit a pár dní před jeho odstartováním tělo na hladovění naladit. Například tím, že budeme méně často jíst. Po ukončení půstu je vhodné začít jíst pozvolna, po menších porcích, a to 2 – 3 dny.

Rozptýlení: během postění se nás mohou přepadat chutě na sladké a další pokušení, proto se doporučuje pohyb na čerstvém vzduchu nebo cvičení jógy, které mají odvést naši pozornost.

 

Foto: Depositphotos

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno