Je to tady! V kalendáři se objevilo datum 29. února. Tento den, kdy slaví svátek všichni Horymíři a Horymíry, přichází jednou za čtyři roky a přináší sebou několik výhod a zajímavostí. Které to jsou?

Historie pro někoho až magického data sahá do starověkého Egypta, kdy byl v roce 238 před naším letopočtem zaveden každý čtvrtý rok dodatečný den. Tuto novinku později převzal i Julius Caesar, který přestupný den zakomponoval do juliánského kalendáře.

Říkáte si proč zrovna únor? V juliánském kalendáři začínal nový rok až v březnu, tudíž posledním měsícem byl právě únor. Kvůli tomu má také nejmenší počet dnů, už na něj zkrátka více nevybylo. Aby se srovnala délka kalendářního a tropického roku, přidal se jednoduše den navíc. Nejprve měli Římané dvakrát datum 24. února, až později se rozhodli pro zavedení dvacátého devátého dne.  

Císařův kalendář však byl velmi nepřesný, a tak ho v šestnáctém století reformoval papež Řehoř XIII. Zrodil se gregoriánský kalendář, který používáme dodnes.

Zpomalené stárnutí

Pokud jste se narodili 29. února, nezoufejte. Zatímco ostatní stárnou každým rokem, vám je po čtyři léta pořád stejně. Pokud ale chcete se svými vrstevníky držet tempo, stojí před vámi další výhoda. Můžete si zvolit, zda své narozeniny oslavíte 28. února či 1. března. Je to jen na vás.

Požádejte ho o ruku

Už vás nebaví čekat, až se váš partner konečně vysloví a vy se pustíte do přípravy svatby? Převezměte letos iniciativu a požádejte ho o ruku vy. Ano, čtete dobře, právě 29. února se role obrací a vy tak můžete ukončit to nekonečné čekání. Pokud se vám do toho nechce, pomyslete na to, že další takovou příležitost budete mít až zase za čtyři roky.

Jelikož je tradice pocházející z britských ostrovu velmi populární, není se čemu divit, že se zvyk stal námětem pro film. V romantické komedii Ananda Tuckera s názvem Přestupný rok zjistíte, co všechno je moderní mladá žena ochotná podstoupit, aby si tento obyčej mohla vyzkoušet na vlastní kůži. Hlavních rolí se zhostili Amy Adams, Adam Scott a Matthew Goode.

 

Velikonoce naopak

Nebaví vás oslavy Velikonoc, protože zábavu užijí hlavně muži? Pak si i vy letos upleťte pomlázku a vyrazte klukům vyprášit kožich! Na přestupný rok se totiž velikonoční pomlázka otáčí a dívky mají právo koledovat. Nuže, zanechte barvení vajec a vyrazte na vrbové proutky.

Foto: ČTK/DPA/Sina Schuldt