Máte za sebou řadu neúspěšných vztahů nebo jste se zamilovala na dovolené a z bezvýznamného flirtu se stalo něco víc? Ať tak či onak, partnerský vztah s cizincem v sobě skrývá řadu výhod, ale jak se říká, vždy je něco za něco.

Je to svým způsobem dobrodružství, začít si něco s opáleným krasavcem z jihu či gentlemanským Angličanem, který vás dostal na britský humor. Může to být romantické, vášnivé a hlavně nevšední. . Ale pozor! Kompromisy budete muset dělat více než v obvyklém vztahu a nutná je i větší míra tolerance k partnerovi.

Jazyková bariéra

Nemluvíte stejným jazykem, ale dotyčný se vám líbí? Dorozumívání se rukama, nohama, polibky a přes aplikaci google translate vám dlouho nevystačí. Buď se začnete učit partnerův jazyk či on váš, a nebo… si budete muset najít třetí společný jazyk, čímž je ve většině případů angličtina.

Ale ať už budete další jazyk ovládat sebelépe, jen stěží dokážete vyjádřit své pocity tak, jak byste to zvládli ve své mateřštině. Pokud dojde k hádce je možné, že vám dojdou argumenty či nadávky a nezbyde vám nic jiného, než si své konečné slovo zabrblat pod vousy. Najde se ale i něco pozitivního, o všem budete více přemýšlet a neřeknete jen tak něco v afektu.

Na druhou stranu, když se partner začne učit vaši mateřštinu, jedno je jisté: zní to roztomile a velmi sexy. Zapojte se do vyučování i vy. Učte ho nová slova a naopak zkuste pochytit i něco nového vy od něj. Umět další řeč totiž nikdy není na škodu. A pokud váš vztah dojde tak daleko, že spolu budete mít děti, vězte, že ty budou od narození velmi dobře jazykově vybavené.

Kde budeme žít?

Když vaše randění začne přerůstat v něco vážnějšího, přijde den, kdy si budete museti položit otázku, v jaké zemi budete žít. Zůstanete ve vaší domovině, přestěhujete se do jeho země nebo se přemístíte na tzv. neutrální půdu? S rozhodnutím musíte souhlasit oba. Je potřeba mít jistotu a počítat s možnými překážkami. Hlavně, nikdo nesmí být při rozhodování pod tlakem, jinak je možné, že později zazní ve vztahu věta: „Já se kvůli tobě přestěhoval/a a všechno opustil/a.“ A tím obvykle spěje partnerstvím s cizincem k záhubě…

Pokud se vám podaří přetáhnout partnera na vaše území, má to jednu obrovskou výhodu. Vaše tchýně bude bydlet hodně daleko! Nebudete poslouchat jaká byste měla být, jak správně vařit či vychovávat děti. Na druhou stranu je nutné počítat s tím, že skoro veškerou dovolenou a občas i svátky budete trávit v zemi svého partnera. A řada vyřizování spočine na vašich bedrech, do té doby, než se váš milý naučí česky.

Když se rozhodnete pro jeho zem, čekají vás odlišné zvyky a mravy než na jaké jste zvyklá a rodinu i přátele budete vídat spíše sporadicky nebo jen přes monitor počítače. Pokud si plně neosvojíte jazyk dané země, ztíží se i hledání dobrého zaměstnání. Hrozí i to, že nenajdete podobnou profesi jakou jste vykonávala předtím.

Nekonečné objevování

Nakonec něco pozitivního, co vám vztah s Čechem rozhodně nedá. Každý den budete objevovat nové věci a zvyky. To, co je pro vás obyčejné, pro něj bude neobvyklé. Česká kuchyně pro něj bude stejně exotická jako ta jeho pro vás. A navíc si můžete být jistá, že při servírování svíčkové s knedlíky od něj nikdy neuslyšíte: „Moje maminka ji vaří jinak.“

Kromě výměny kulinářských dobrot, se jeden od druhého naučíte spoustu nových věcí. To zahrnuje například odlišné slavení svátků, hudební vkus, oblíbené filmy i četbu. Ani procházka po tuzemských památkách nebude stejná, i když jste je viděli už tolikrát.

Život je krátký. Tak se nebojte, a vyzkoušejte něco nového.

Foto: pixabay.com/ 319455