Trápí vás zdravotní obtíže? Pak si vyjděte do přírody a nasbírejte květy černého bezu. Hlavním důvodem, proč je tento léčivý keř tak oblíbený, jsou jejich antiseptické, antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Bez černý se uplatní při detoxikaci organismu, léčbě astmatu a alergií.

Černý bez je keř či strom dosahující výšky až kolem sedmi metrů. Jeho typickým znakem jsou bílé drobné květy a černé bobulky rostoucí v hustých trsech. V květech černého bezu vědci objevili několik důležitých vitamínů – A, B1, B2, B3 a C. Z bezových plodů se vyrábí výborné marmelády nebo třeba vína a likéry. Celé růžice květů se zase mohou smažit na způsob květáku, tomuto receptu se říká „kosmatice“. Využít se dají i pro výrobu osvěžující limonády

Dříve se této největší bylině přisuzovaly magické účinky. Lidé při sobě nosili trochu bezinek jako ochranu proti zlým silám a těhotné ženy tento keř líbaly, aby zajistili budoucímu potomkovi štěstí. Bez se také často vysazoval pro ochranu, v blízkosti příbytků. Hojně se používal také v lidovém léčitelství a pro své léčivé účinky je populární dodnes.

Květy černého bezu mají zklidňující účinky a stahují póry, proto se využívají i v kosmetice. Vyrobit si z nich můžete i pleťovou masku, která zaručuje radikální zlepšení pleti. Výluh z květů bezu se totiž používá na mytí uhrovité pleti, nebo se přidává do lázně jako přísada, která organismus vzpruží a posílí.

Postup:

Sušené květy černého bezu zalijte horkou vodou. Vychladlou směs obohaťte o šťávu ze čtvrtky citronu a rozetřete na očištěnou pleť. Nechte působit patnáct minut. Po umytí obličeje vlažnou vodou, použijte hydratační krém.

Poznámka: Pokud chcete zvýšit čisticí účinek masky, přidejte do směsi květ lípy a heřmánku.

Foto: pixabay/MrGajowy3