Spánek má pro zdraví organismu zásadní význam a faktorů, které ho mohou narušit je mnoho. Stres, špatná životospráva, nevhodná matrace, polštář či povlečení, to vše může příjemný spánek zhatit. I noční oblečení hraje nemalou roli a na to jsme se tentokrát zaměřili.

Kdo se dobře vyspí, tomu se dobře daří! Čerstvě vyprané povlečení, vyvětraná ložnice, zdravotní matrace, polštář i peřina, ale kvalitní spánek se vám stále vyhýbá? Možná za to může váš noční outfit! Co si do postele obléknout a čeho se vyvarovat? Sestavili jsme pro vás jednoduchý návod.

Volba materiálu

Do postele patří jen přírodní materiály, nejlépe bavlna a hedvábí. To platí nejen pro pyžama či noční košile, ale také pro povlečení a prostěradla. Vyhněte se syntetickým materiálům! V nich nemůže pokožka správně dýchat, člověk se více potí a může dojít k podráždění kůže. Majitelé problematické pleti pak mohou očekávat větší výskyt pupínků. Dbejte proto na kvalitu, pozorně čtěte etikety z čeho je daná věc vyrobena a při výběru povlečení a prádla si raději připlaťte.

Zapomínat se nesmí ani na pravidelnou výměnu ložního prádla. V povlečení, ve kterém spíte déle jak dva týdny, se začnou množit roztoči, což může mít za následek vznik ekzémů, alergií a v nejhorším případě i astmatu.

Vsaďte na volnost

Spodní prádlo do postele? Ze zdravotního hlediska jednoznačně ne! A pokud si ho přeci  chcete obléknout, pak jen jako rajcovní kousek pro zpestření romantických chvilek. Pro intimní partie je totiž mnohem prospěšnější, když budou tzv. „luftovat“, tedy budou mít přístup ke vzduchu. Pokud oblečeme spodní kalhotky i na noc, náš klín bude uvězněný ve vlhkém a teplém prostředí 24 hodin denně a stane se živným prostředím pro množení bakterií. Ideální je proto spát bez oblečení. 

Jak nás Pánbůh stvořil

Jít do postele oblečená pouze do drahých šperků jako hollywoodská hvězda? I to se dá, ale pohodlné to příliš nebude… Každopádně, nahé spaní je prospěšné, i když zatím není příliš oblíbené. V zimě může být kvůli nižším teplotám ještě o něco méně populární, ale s teplou dekou a partnerem po boku se to dá také zvládnout. Zkuste prostřídat spaní v pyžamu a bez něj, možná budete překvapeni, jaká pozitiva vám to přinese. Kdo spí tzv. „na Adama“ nebo „na Evu“, má spánek kvalitnější, cítí se atraktivněji, více sexy, méně se potí a určitě má i pestřejší sexuální život

V posteli byste měly odložit také podprsenku. I když koluje pomýlený názor, že spaní v tomto kousku prádla zajistí pevnost a tvar poprsí vězte, že je to nesmysl! Naopak, můžete si pěkně uškodit. Tím, že podprsenku na noc nesundáte, si zaděláváte na případné zdravotní problémy. Hrudník je sešněrovaný, krev v něm nemůže cirkulovat tak jak má a díky neustálému tlaku mohou vznikat cysty. V podprsence se také budete více potit a na místech, kde dochází k nejtěsnějšímu kontaktu, se může objevit vyrážka nebo hůř, plísňová infekce.

Důvody, proč spát nazí
Inforgrafika od Materasso.cz

Sexy nebo raději ne?!

Pokud pro vás spaní bez oblečení není, volte volnější noční prádlo, které vás nebude tísnit. V něm pokožka bude moct lépe dýchat a nedojde k přiškrcení krevního oběhu. Vězte, že v nočním oblečení na tělo sice nejspíš budete vypadat přitažlivěji, ale moc dobře se nevyspíte, což vám ve finále na kráse nepřidá.

A co ponožky? Pravda, ani ty nejsou sexy, ale my je vřele doporučujeme. Se studenýma nohama se totiž usíná velmi těžko. Ten, kdo nohy zahřeje, sníží si krevní tlak a tělo ideálně připraví na spánek, který se dostaví o patnáct minut rychleji než se studenýma nohama.

Foto: Pixabay.com_Claudio_Scott, Instagram