V posteli stráví člověk zhruba třetinu svého života. Měnit ložní prádlo je pro většinu lidí samozřejmostí, jen cyklus výměny se liší. Doopravdy stačí převléknout povlečení jednou za měsíc nebo to nese svá rizika?

Během spánku uvolní naše tělo v průměru 1,5 litru tekutin. Ty obsahují soli, kožní maz, kyseliny, další tělní tekutiny a velký podíl vody. O ložní prádlo se však dělíme také s miliardami bakterií a roztočů, kteří si pochutnávají na kožních šupinách, plísních, bakteriích a kvasinkách. Náš spánek mohou pořádně znepříjemnit, ale také způsobit řadu zdravotních problémů. Roztoči a jejich výměšky představují zdravotní riziko zejména pro osoby trpící alergiemi, ale ani pro zdravé jedince nejsou žádoucí.

Černí pasažéři

V průměru se ložním prádlem a matracemi prohání deset milionů roztočů. Tito pavoukovci totiž milují teplo a vlhko, a proto se jim v našich ložnicích daří lépe, než v jiných částech domu. Během pouhých dvou let vyplní roztoči (živí i mrtví) a jejich výměšky celou desetinu náplně polštáře. Alergici na to mohou reagovat svěděním očí, rýmou, kašlem, vznikem ekzému či v horším přídadě rozvinutím astmatu.  

Nejen roztoči a bakterie však škodí zdraví. I ostatní biologický odpad uložený v lůžkovinách, může mít na zdraví lidí negativní dopad. Díky němu mohou vznikout kožní problémy a může dojít k rapidnímu zhoršení aknózní pleti. Maz zachycený na polštáři totiž snadněji ucpává póry a dráždí již zanícenou pokožku.

Jak často prát lůžkoviny?

Zapomeňte na měsíč cyklus! Prádlo je třeba vyprat minimálně jednou za dva týdny. Jen tak ho dokážete udržet čisté a bez nežádoucího „hemžení“. Osoby trpící nadměrným pocením musí interval ještě více zkrátit a peřiny, polštáře a prostěradla vyprat alespoň jednou za týden. Roztoči nesnesou teplotu 58°C, proto volte při očistě lůžkovin šedesátistupňový prací cyklus.

Pravidelná výměna prádla ale nestačí. Pečovat je třeba i o matrace, které je dobré jednou za dva týdny pečlivě vysát a pokud možno pokaždé otočit. Polštáře a deky vyperte dvakrát do roka, také na 60°C. To samé platí i pro pratelné potahy matrací. Jednou za šest až osm let proveďte kompletní výměnu matrace, polštáře i deky. Jen díky jejich pravidelné výměně a očistě zajistíte zdravé prostředí pro spánek. A navíc, v čerstvě vypraném prádle se přeci krásně spí!

A co další prádlo?

I ručníky se mohou stát domovem nechtěných návštěvníků v podobě bakterií. Ty mohou způsobit infekce a kožní problémy, zejména v případech, kdy je pokožka poraněná. Ručníky proto perte jednou za tři až čtyři dny, opět na šedesátku.

I kuchyně je bakteriální líhní. Zde je třeba ještě více zvýšit opatrnost. Utěrky vyměňujte pravidelně, jednou za dva či tři dny a perte je na šedesát nebo devadesát stupňů, pokud to materiál dovoluje.  

Více tipů k praní prádla naleznete zde.

Foto: depositphotos.com