Je hlavou britské monarchie a jedním z nejdéle úřadujících panovníků vůbec. Královna Alžběta II. se 21. dubna dožívá 94 let a poprvé po šedesáti osmi letech bude slavit pouze s manželem, bez oficiálních poct a zbytku rodiny.

Královské narozeniny se slaví rovnou dvakrát. Poprvé v den, kdy představitelka monarchie přišla doopravdy na svět, tedy 21. dubna. V tomto případě jde spíše o komorní akci, která se koná jen v kruhu nejbližších. V onen den je po celé zemi vypáleno několik čestných kanonád. Letos je ale kvůli koronavirové nákaze všechno jinak a vláda se společně s královnou rozhodla od těchto oficialit upustit.

Druhá, oficiální oslava, které se říká Queen’s Birthday Parade, připadá na teplejší měsíc roku, na červen. Tuto tradici započal v roce 1748 král Jiří II. a důvod byl prostý. Chtěl slavit za pěkného počasí a ne v zimě a dešti, protož jeho narozeniny připadaly na listopad.
V Londýně se oslavám a ceremoniálu říká též Trooping the Color a jedná se o velkou akci, do které se královna aktivně zapojuje. I letos by se měla tradičně konat v červnu, ale zda tomu tak doopravdy bude, ukáže až aktuální vývoj koronavirové pandemie.

Karanténu tráví královna se svým mužem, princem Phillipem, na oblíbeném hradě Windsor. Od Londýna je vzdálený jen třicet kilometrů a královskému páru poskytuje dostatek soukromí i komfortu. Narozeninová párty ale na pořadu není a hlava monarchie se chystá s rodinou spojit pomocí videohovoru.

Dlouhý život podle královny Alžběty

Její Veličenstvo se narodilo 21. dubna 1926 jako Elizabeth Alexandra Mary a je nejstarším britským panujícím monarchou. Britské monarchii vládne dlouhých šedesát osm let a pro mnoho obyvatel tohoto ostrovního státu představuje jistotu, jakousi kotvu v dnešní rozbouřené době. Co stojí za její vitalitou a dlouhověkostí?

Velkou roli určitě hraje genetika. Matka nynější panovnice, Královna Matka, se dožila úctyhodných 101 let. Britové holdují dlouhým procházkám a není tajemstvím, že stejně to má i jejich panovnice. Ta své tělo tuží procházkami na čerstvém vzduchu a je celoživotní milovnicí koní a jízdy na nich, čímž se po dlouhý čas udržovala ve skvělé kondici.
Kromě aktivní chůze si královna Alžběta hlídá co jí, dbá na zdravou stravu a udržuje si stálou váhu. Kvůli rakovinovému onemocnění plic jejího otce, se také rozhodla nekouřit. Dle odborníků jsou právě tyto faktory nejdůležitější k tomu, abychom prožili dlouhý a zdravý život.

Panovnice Alžběta II. s královskou rodinou na balkoně Buckinghamského paláce, červen 2017

Sympatická devadesátnice, která má v rodině přezdívku „Lilibet“, navíc dokáže skvěle pracovat se stresem. Jako hlava monarchie se nesčetněkrát dostala do náročných až infarktových situací, ale bylo třeba zachovat klid a hledat řešení. Mentální trénink má pozitivní vliv na duševní i celkový tělesný stav jedince. Stres totiž snižuje imunitu a jeho minimalizace je tedy pro člověka velmi prospěšná.

Královna ale nezapomíná ani na pravidelné lékařské prohlídky, kdy je jí kontrolován tlak i krevní obraz. Lidé by na návštěvy svých lékařů neměli zapomínat, protože včasnou detekcí nesrovnalostí lze předejít velkému problému.

Posledním kouskem do skládačky je mentální zdraví královny. Ta se neustále zajímá o dění ve své zemi, a světě a ráda se učí novým věcem. Panovnice stále aktivně plní svou funkci a často se setkává s členy vlády. Na tato schůzky vzpomínala ve svých memoárech bývalá předsedkyně vlády Margaret Tchatcherová takto: „Ministři berou pravidelná setkání s královnou velmi vážně…připomínají spíše obchodní schůzky a Její Veličenstvo při nich dokazuje, jak velký přehled má o aktuálním dění a problémech, a také do nich vnáší své zkušenosti.“

Foto: Depositphotos.com