„Jakákoli žena, která rozumí problémům chodu domácnosti, bude blíže pochopení problémů chodu země.“ To jsou slova první ženské britské premiérky Margaret Thatcherové, které se přezdívalo “Železná lady“. Od úmrtí této slavné političky, kterou jedni milovali a druzí nenáviděli, uběhlo 8. dubna přesně sedm let.

Margaret Hilda Thatcherová, rozená Robertsová, se narodila 13. října 1925 v anglickém městě Grantham v hrabství Lincolnshire, do obchodnické rodiny. Její otec byl hokynář, který se kromě obchodu aktivně věnoval politice. Možná i kvůli tomu k ní měla Margaret tak blízko.

Pro svá studia si ale zvolila úplně jiný obor, a to vědu. V roce 1944 začala studovat chemii na Oxfordské univerzitě a nějaký čas pracovala jako chemická laborantka. O několik let později, v roce 1951, se provdala za obchodníka Denise Thatchera, se kterým měla dceru Carol a syna Marka. Ve stejnou dobu také změnila své zaměření a pustila se do studia práv. Krátce nato se živila jako daňová právnička.

Cesta do premiérského křesla

Do politiky se Thatcherová zapojila až v padesátých letech. Svou kariéru začala jako poslankyně britské Konzervativní strany za severolondýnský volební okrsek Finchley. Následoval post ministryně pro vzdělání a vědu, až se nakonec roku 1975 stala předsedkyní své mateřské strany.

Na velký úspěch si však musela ještě chvilku počkat. Konec sedmdesátých let byl pro Británii z pohledu hospodářství velmi kritický. Vládnoucí socialisté byli v koncích a do popředí se dostali konzervativci v čele s Thatcherou, která se tak stala historicky první britskou premiérkou. Na významném postu vydržela jedenáct let. Pro svou práci však nezanedbávala rodinu. Starala se o domácnost a každý večer připravovala muži a dětem teplou večeři.

Osobitý styl

Co se týče vzhledu, dbala premiérka spíše na střídmější styl oblékání. „Mám tendence nosit bezpečné barvy jako je černá, šedá, bílá a tmavě modrá, ale občas se nechám strhnout drahokamy jako je safír, smaragd nebo ametyst, abych svůj vzhled oživila.“

Jejím nejoblíbenějším doplňkem byla černá kožené kabelka Ferragamo, ve které nosila své poznámky. Ikonická taška se v roce 2000 vydražila během aukce na podporu léčby rakoviny prsu za 82 000 liber (2 576 522 korun).

Do dražby se v roce 2012 dostalo i sedm premiérčiných kostýmků, které oblékala v 70. letech. V aukční síni Christie’s se prodaly za 73 000 liber (takřka 2,3 milionu korun).

I Železná lady si občas potřebovala odpočinout od svých pracovních povinností. Když si chtěla udělat hezký večer, nalila si skotskou se sodou a zaposlouchala se do skladeb Bacha, Chopina či Beethovena.

Životopisný snímek

V posledních letech baronku trápila Alzheimerova choroba, kvůli které postupně ztrácela paměť. Nekompromisní politička zemřela ve věku 87 let na následky mrtvice. Stalo se tak 8. dubna roku 2013 v Londýně. „Přišli jsme o skvělou vůdkyni, skvělou premiérku a skvělou Britku,“ reagoval na smrt bývalé šéfky vlády tehdejší premiér David Cameron.

O její osobě byl v roce 2011 natočen i film s názvem Železná lady, kde slavnou političku ztvárnila hollywoodská hvězda Meryl Streepová.

Foto: ČTK/PA/PA