V době koronavirové nákazy a nouzového stavu trávíme spoustu času doma. Většina z nás upřednostňuje pohodlí, a proto si mnoho žen užívá, že nemusí nosit podprsenku. Říká se, že tento kousek oblečení ňadra podpírá a zabraňuje jejich prověšení. Ohrožené by měly být zejména ženy s větším poprsím. Je to pravda? 

Rozdělit upnutý nepohodlný korzet na dva kusy, napadlo Francouzku Herminii Cadolle. Tehdejší šněrovačky byly nepohodlné, nedalo se v nich pořádně nadechnout, stlačovaly vnitřní orgány a jednoduše přestaly odpovídat nárokům moderních emancipovaných žen. Patent na podprsenku získala v roce 1894 Američanka s českými kořeny, Marie Tucek. V té době ale ještě stále převládalo nošení korzetů a inovovaný horní díl spodního prádla si musel své zákaznice teprve najít. Ten správný podprsenkový boom rozpoutala až roku 1913 mladá Američanka Marie Phelps Jacobová a její verze prádla se nejvíce podobala tomu dnešnímu.  

Podprsenka tak jak ji známe, je součástí ženských šatníků přibližně sto let a nároky na tento druh oděvu nejsou malé. Správně vybraný kousek umí ňadra podepřít, nadzdvihnout, „přifouknout“… Co se ale stane, když se ji rozhodneme odložit? Bude se naše poprsí po čase podobat povislým ňadrům domorodých žen? Odborníci mají jasno…

S podprsenkou nebo „na volno“

Jestli budou ňadra pevná nebo povislá, záleží z velké části na genetice. Podprsenka může ulevit ženám s objemnějším hrudníkem od tíhy, kterou velká prsa přestavují a od bolestí zad. Nezaručí ale jejich pevnost. Naopak! Svaly a tkáně v přední části hrudníku musí bez podprsenky pracovat, a to je posiluje. S podpůrným prostředkem je tomu naopak, a tak v klidu zahálí. A navíc – když je tento kus oděvu příliš těsný, hrudník zbytečně svazuje, nedovolí tělu správně dýchat a brání správnému proudění energie. Navíc, špatně zvolená velikosti podprsenky může být i zdraví nebezpečná. Zaříznutá kostice může poškodit tkáň a zapříčinit vznik závažného onemocnění.

Scout Willisová na párty v Hollywoodu v Los Angeles, květen 2014

Kdo si během karantény užíval volného pohybu bez horního dílu prádla, ten může být v klidu. Pro své zdraví udělal víc než by tušil a ňadra mu za to poděkují. Třeba se nakonec přidá i ke kampani „Free the nipple“, což ve volném překladu znamená osvoboďte bradavky. Mezi jeho členky patří i řada hollywoodských celebrit. Za všechny hvězda komediálních filmů Goldie Hawn, herečka Scout Willis, zpěvačky Miley Cyrus a Alanis Morrisette, či topmodelky Naomi Campbell s Carou Delevingne.  

Foto: Depositphotos.com