Podprsenka a kalhotky, tak jak je známe dnes, jsou součástí našeho šatníku jen sto let. Jsou to dva nejmenší kousky oblečení, ale mohou nám připravit ty největší problémy a trapasy. Jak vybrat to správné prádlo, jak se orientovat v nabídce střihů a materiálů, jak poznat své tělo a styl, který naší postavě nejvíce sekne? V tom nám poradí profesionální stylistka prádla Žaneta Ilutanová z Triola a.s.

Proběhla jsem u nás ve městě několik obchůdků s prádlem. Některé prodavačky mluvily při vyztužení o kosticích a jiné o drátech. Jaký je mezi nimi rozdíl?  Marcela P., Třeboň

„Ahoj, Marcelo, prodavačky mluvily o stejné, velmi důležité, součásti podprsenky.

Dřevem, kostmi z velryb (tzv. kosticemi) a železnými dráty se v minulosti vyztužovaly korzety, kterými si dámy vylepšovaly a zpevňovaly postavu. Korzety se v ženském odívání objevily již na konci středověku, ale jejich masové používání nastalo teprve v 19. století. Po 1. světové válce ženy korzety definitivně odložily. Jejich místo zaujaly malé, něžné podprsenky – většinou jen z bavlněného plátna, madeiry, mušelínu a hedvábí. První podprsenky neměly vůbec žádné ambice prsa jakkoliv zafixovat či zpevnit. Začala je nosit mladá poválečná generace emancipovaných žen – i jako protest proti konvencím a všemu, co platilo před válkou. Až později začaly ženy po podprsence požadovat vše, co uměl korzet – prsa zpevnit, zafixovat na středu hrudníku, vyzvednout do očekávané výšky. A podprsenky začaly používat různá  vyztužení.

Dnes jsou koše podprsenek vyztužovány pružným, plochým a silikonem potaženým drátem ve tvaru půlkruhu, který velmi dobře tvaruje poprsí a dekolt. U značkového prádla je vždy bezpečný, pevně zašitý v měkké dutince a pro nošení příjemný. Drátěné vyztužení stále prochází modernizací – dalším stupněm je FLEXI kostice, které mají ohebné (flexi) vnější konce a přizpůsobí se tak pohybům a tvarům i korpulentního těla. U větších velikostí podprsenek také najdete plastové vyztužení v obvodu podprsenky – aby se látka v podpaží nerolovala a dobře přilehla k tělu.

Jak to tak vypadá, prastarý název kostice se v povědomí žen zabydlel natrvalo i přesto, že podprsenka již oslavila sto let, ženy nazývají její moderní vyztužení i nadále – kosticemi.“

Potřebujete poradit například s výběrem vhodného prádla? Napište paní Žanetě svůj dotaz a ona vám pomůže váš problém vyřešit.

Foto: Triola

Profesionální stylistka prádla z Triola a.s. Na ŽenyDívky.cz pro vás připravuje módní poradnu.

2 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den, rád bych se zeptal (asi věčné otázky), jak mám vybrat spodní prádlo pro svou přítelkyni? Díky za odpověď. Tom

  2. Dobrý den, trápí mě můj nepoměr postavy – velká prsa, trochu bříško a maličký zadek. Je možné pomocí nějakého speciálního prádla aspoň opticky lehce upravit postavu? Zmenšit prsa, zvětšit zadeček a trochu ubrat v pase?

Comments are closed.