Ahoj Žanet. Prosím tě, na co si mám dát při zkoušení prádla v kabince pozor?Úplně přesně to nevím. Ve velkých obchodech si mě nikdo nevšímá a v malých se mi do kabiny vnucuje prodavačka. Tu opravdu nemusím. Děkuji. Anetka, Jindřichův Hradec

Ahoj Anetko. Nejsi sama, kdo v kabince zápolí. My ženy jsme občas krajkovým kouskem tak okouzleny, že ani nevidíme, zda máme správnou velikost a zda je střih pro nás vhodný.

Pokud z principu odmítáš pomoc prodavačky, tak si vezmi do kabinky k té své vybrané velikosti vždy ještě dvě nejbližší (větší a menší). Někdy si totiž ani neuvědomíme, že se nám postava (třeba o prázdninách, po Vánocích nebo po zkouškách) trochu změnila. Pak si podprsenku oblékni a zapni. Nejlépe na první vnější háček (háčky), případně na prostřední. Obvod musí být dostatečně pevný, ne volný. Měla bys pod obvod pohodlně vložit tři prsty a nemělo by tě to omezovat – třeba v pohybu či při dýchání.

Uprav si délku ramínek tak, aby vyhovovala tvé postavě a výšce. Ženy mají prsa usazena různě vysoko. Ramínka se ti nesmějí zařezávat nahoře do pokožky, měla bys pod ně pohodlně nasunout jeden až dva prsty. Pak si stáhni koše na prsa, hned pod prsní vrásky  a rukou celý objem každého prsa v koších důsledně usaď. Koš s kosticemi by měl pojmout celé prso. Vlevo vpravo, v dekoltu i pod dolním obvodem by nemělo nic vykukovat. Pokud si myslíš, že ti prádlo dobře sedí, pokud ti nikde z podprsenky nic „nepřetéká“ a podprsenka tě netlačí a nestahuje a pokud ses samozřejmě dostatečně potěšila pohledem na sebe, přistup k praktické části zkoušení.

V novém prádle si několikrát poskoč. Pokud prsa zůstanou v koších a podprsenka se nikam neposune, je to ok. Pak několikrát vzpaž, nahoru dolů, předkloň se, jako že si zavazuješ boty. I v tom případě by to mělo být pohodlné. Neměla bys při tom upadnout do mdlob a hlavně – podprsenka by měla zůstat na stejném místě na těle a prsa v ní! Na závěr si na podprsenku oblékni přiléhavé triko a prozkoumej svoji siluetu. Pokud budeš se sebou spokojena a nebudou se ti příliš nikde rýsovat maxifaldíky, vybrala jsi správně.

Budeš-li mít stále pochybnosti, upřímně ti radím, pozvi si do kabinky prodavačku a nech si přinést jiné fazóny a velikosti. Ve značkových obchodech jsou dnes prodavačky školeny, aby ti dokázaly s výběrem pomoct a dobře poradit. Zkušené prodavačce často ani nemusíš definovat svoji velikost koukne na tebe a podá ti vhodný střih i správnou velikost.

Potřebujete také poradit například s výběrem vhodného prádla? Napište paní Žanetě svůj dotaz a ona vám ráda pomůže váš problém vyřešit.

Profesionální stylistka prádla z Triola a.s. Na ŽenyDívky.cz pro vás připravuje módní poradnu.