Jen pár ingrediencí stačí k výrobě této báječné podzimní polévky. Barevné tykve jsou nyní snadno k dostání, protože jejich sezona je právě na svém vrcholu. Mezi oblíbené recepty z dýně patří polévky, které skvěle chutnají, a navíc lahodí oku svou krásnou barvou.

Dýně jsou vděčná zelenina. Poměrně dobře se skladují a správně uložené vydrží i několik měsíců. Tykve jsou vhodné i při dietním stravování, protože neobsahují téměř žádný tuk a jen málo sacharidů. Bohaté jsou naopak na minerální látky a betakaroten, který je důležitým antioxidantem, jenž pomáhá chránit organismus před působením škodlivých volných radikálů.

Oblíbená podzimní polévka

K výrobě dýňové polévky není třeba žádný zvláštní kuchařský um. Stačí jen vybrat správný druh zeleniny a pustit se do díla. Pro přípravu krémového pokrmu se hodí především dýně Hokkaido, kterou není třeba loupat. Skvěle však chutná i z dýně máslové nebo muškátové. Zde je však třeba počítat kvůli tuhé slupce s tím, že příprava bude trvat o něco déle.

Receptů na polévku s hladkou konzistencí lze nalézt mnoho. Uvařit se dá i ve vegetariánské variantě, kdy se smetana z kravského mléka nahradí rostlinným mlékem či smetanou. Protože na podzim je lidský organismus vystavený většímu působení virů, než je běžné po zbytek roku, hodí se přidat do receptu kurkumu. Ta podpoří sytou barvu polévky, a navíc působí jako zbraň proti virům. Polévku lze vylepšit například o krevety, které zvýší podíl bílkovin v pokrmu a dodají polévce středomořský šmrnc.

Recept na krémovou dýňovou polévku

Budete potřebovat: 1 kg dýně Hokkaido, 1 větší cibuli, 2 stroužky česneku, 1 mrkev, 4 lžíce řepkového nebo olivového oleje, citronovou šťávu, 750 ml zeleninového vývaru (domácího nebo z kostky), 100 g smetany ke šlehání nebo kokosového mléka z plechovky, sůl, pepř, ½ – 1 lžičku kurkumy a semínka pro ozdobu

Postup:

1. Dýni zvenku umyjeme, rozpůlíme a za pomoci lžíce vydlabeme semínka i vlákna. Dužinu opláchneme, osušíme a nakrájíme na kostičky. Cibuli i mrkev očistíme a nakrájíme na malé kousky. Stroužky česneku prolisujeme.

2. V hrnci rozehřejeme olej a zeleninu na něm krátce osmahneme. Přidáme česnek, kurkumu a směs zalijeme vývarem. Polévku osolíme, opepříme a povaříme přibližně čtvrt hodiny, dokud zelenina nezměkne.

3. Hrnec stáhneme z plotny a polévku důkladně rozmixujeme tyčovým mixérem. Pak ji opět zahřejeme, vlijeme do ní smetanu či kokosové mléko a necháme dvě minuty prohřát. Jídlo dochutíme citronovou šťávou a pokud bude třeba tak ještě solí a pepřem.

4. Polévku servírujeme do hlubokých talířů a ozdobíme ji pár kapkami olivového oleje a na sucho opraženými semínky.

 

Foto: Depositphotos