Antibiotika zachraňují životy a jejich objevení je nesporně jedním z nejdůležitějších momentů současné medicíny. Než se tak stalo, mohla i jen banální zranění, například škrábnutí, znamenat riziko vzniku infekce či dokonce smrt. V současné době je hodně diskutováno chybné použití antibiotik, čímž může docházet k oslabení organismu; nebo jejich nadužívání, které vede k rezistenci bakterií na účinnou látku. 

Léčba antibiotiky má spoustu výhod, ale i své nevýhody. V organismu působí jako zbraň hromadného ničení, což znamená, že spolu se škodlivými bakteriemi zničí i ty užitečné, které se například ve střevech starají o přirozenou mikroflóru a zabraňují množení patologických mikrobů.

Použití léku při běžné infekci může vést k vyvinutí rezistence některých bakterií, například zlatého stafylokoka, jež se stal multi rezistentním a platí za strašáka většiny nemocnic. Před tímto jevem varoval v roce 1945 sám objevitel penicilinu, sir Alexander Fleming. Problematické je i nadužívání antibiotik v chovech dobytka, především drůbeže. Následek? V naší kuchyni často přistane maso plné resistentních zárodků bakterií…

Jaké alternativy nabízí příroda?

V některých případech onemocnění je proto smysluplnější sáhnout po účinných prostředcích z přírody. Představíme vám některé z nich, které fungují a nezatěžují tělo vedlejšími účinky.

Oregánový olej

Tento olej je úžasný přírodní lék. Má antioxidační, antiseptické, antivirotické, antimykotické a protizánětlivé účinky. Dokáže utišit bolest a zatočit s parazity i stafylokokovými infekcemi. V roce 2001 byla zveřejněna studie Georgetownské Univerzity v časopise Science Daily, kde se uvádělo, že oreganový olej má téměř stejný účinek v hubení bakteriálních zárodků jako většina antibiotik. Jeho užití je snadné: stačí několikrát denně spolknout pár kapek oleje (množství velké asi jako čajová lžička) a užívat ho tak dlouho, dokud potíže neodezní.

Kurkuma

Toto jedinečné koření, kterému se také říká indický šafrán, je v čínské a ajurvédské medicíně známé po staletí. I v Americe je velmi oblíbené jako přírodní antibiotikum a prostředek posilující imunitu.

Indiáni Severní Ameriky používaly žluté koření při léčbě zánětů dýchacích cest, při potížích se zažíváním, urologických potížích a dalších infekcích. Kurkuma má totiž velmi vysoké antibakteriální a protizánětlivé účinky. Použít se dá jako kořenící přípravek do pokrmů, připravuje se z ní také nápoj – tzv. zlaté mléko. (recept najdete zde)

Echinacea

I tato bylina je po staletí známá jako prostředek proti infekcím. Oblíbená je zejména pro rychlý účinek a široký záběr. Tradičně byla užívána při otravě krve, k léčbě otevřených ran i bakteriálních infekcí.

Dnes se doporučuje zejména jako lék na onemocnění z nachlazení a chřipku. Má stimulující účinek na imunitní systém, posiluje obranyschopnost těla, čímž zabraňuje průniku virů do buněk. Zlepšuje celkovou vitalitu a doporučuje se i jako podpůrná léčba po chemoterapii a ozařování.

Tymián

Tymián obsahuje éterický olej thymol, který brzdí růst virů, bakterií a plísní. Používá se k léčbě onemocnění horních cest dýchacích, zejména kašle, astmatu, k léčbě zánětu v ústech, má i antispastické účinky. Pomoci však umí i při potížích se zažíváním, průjmových onemocněních, při léčbě nechutenství a nadýmání. Nejčastěji se užívá ve formě čaje, jde z něj však připravit i nálev vhodný ke kloktání, či tinkturu.

Šalvěj

Bylina s příjemnou vůní byla velmi oblíbenou léčivou rostlinou našich předků. Již její jméno leccos naznačuje: vzniklo z latinského „salvare“ – spasit, vyléčit. Dnes se používá zejména ve formě čaje ke kloktání při bolestech v krku, nadýmání a křečích. Umí ale více: pročišťuje krev, zabraňuje záchvatům mrtvice, povzbuzuje chuť jídlu a mírní třes končetin. Při bolestech v krku lze také  každou půlhodinu pečlivě rozžvýkat jeden až dva čerstvé lístky šalvěje.

Grapefruitový extrakt

Skutečným hitem mezi přírodními prostředky je právě extrakt z grapefruitu. Výzkumy ukazují, že je účinný proti 800 kmenům bakterií i virů, zatočit dokáže až se stovkou plísní. Velmi efektivní je jeho užití při gynekologických mykózách, k léčbě plísní na nohou, akné a lupů. Úspěchy slaví i v boji proti nemocem z nachlazení, chřipce, bolestem v krku, střevním virózám, při krvácení z dásní. Pozitivně působí na kardiovaskulární systém a brzdí proces stárnutí.

Foto: depositphotos.com