Bělostný úsměv je pro mnohé z nás symbolem toho, že o sebe pečujeme. Dodává nám jiskru, a i když nemáme zuby dokonale rovné, jejich bílý tón umí celkový dojem hodně vylepšit. Díky špatnému životnímu stylu či genetice má od přírody přirozeně bílé zuby jen málokdo. Naštěstí existují metody, kterými si k vysněnému úsměvu můžeme pomoci.

Přirozená barva a odstín našeho chrupu jsou předurčeny stejně, jako například barva kůže či vlasů. Zabarvení zubů je primárně dáno odstínem dentinu a tloušťkou zubní skloviny, velkou roli však hraje i  špatná ústní hygiena či nevhodná životospráva.

Potraviny co kazí barvu

Je třeba si uvědomit, že zuby přicházejí každý den do kontaktu s barvivy a cukry obsaženými ve stravě, nápojích či sladkostech. A nejen to. Negativní vliv na barvu zubů může mít kouření či nadměrný příjem léků; ovlivnit ji dokáže i pití černé kávy, čaje a červeného vína. Vhodná není ani častá konzumace pokrmů obsahujících kari koření, které má barvící účinky.

Všechny tyto aspekty mohou bez správné péče vytvořit na sklovině tzv. pigmenty. Dobrou zprávou je, že tyto skvrny jdou z povrchu zubu mechanicky očistit. V estetické stomatologii existuje několik způsobů, jak se k přirozeně hezké barvě zubů vrátit. Základem je samozřejmě pravidelná prevence.

„Babským radám“ se raději vyhněte

Mnoho lidí si bělí zuby či odstraňuje zubní kámen „zaručenými“ radami, jako je například rozpouštění kamene kyselinou citronovou či přikládání plátků citrusových plodů na chrup… „Tyto metody nedoporučujeme! Mohou být škodlivé a zdravotně nebezpečné. Zuby nejsou rychlovarná konvice, abychom je čistili kyselinou citronovou nebo octovou.

Těmito metodami dochází k poleptání skloviny a následnému poničení chrupu,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská. Bělení zubů je dobré předem konzultovat s lékařem, protože případné poškození chrupu a dásní bývá nevratné.

Na zuby během čištění netlačte

Mnoho lidí si během čištění mylně myslí, že pokud budou na kartáček více tlačit, tak budou zuby bělejší. Omyl! Příliš tvrdý kartáček a silové čištění zubům neprospívá. Naopak! Je dobré volit kartáčky měkčí, s rovnými hustými štětinami a místo tlačení zub raději vícekrát krouživým pohybem očistit. Pro změnu pigmentu je v první řadě důležitá dentální hygiena s pískováním, případně bělení za pomoci kvalitních bělících přípravků.

Bělící pasta pomáhá barvu pouze udržovat

Na našem trhu je spousta zubních past, které chrup „zaručeně“ vybělí. „Tyto pasty mohou mít bělicí účinek, ale nelze je porovnávat s klasickou bělicí metodou za pomoci peroxidu vodíku. Bělicí pasty proto doporučujeme spíše k udržení dlouhodobějšího efektu po řádném bělení zubů,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek.

Jak probíhá bělení?

Metoda má v podstatě dvě formy – domácí a ambulantní bělení. Oba přístupy se přitom dají kombinovat. Domácí bělení se provádí většinou za pomoci speciálních gelů, které se před spaním nanáší do „nosičů“. Ty nechá zhotovit zubní lékař na základě otisků zubů klienta. Proceduru bělení si řídí klient sám doma; gel večer nanese do nosičů a ty nasadí na pečlivě vyčištěné zuby a nechá chemický proces působit přes noc. Tato metoda je relativně nejšetrnější, má nejmenší nežádoucí účinky (citlivost) a dosažený efekt je stálý. Doba bělení trvá většinu 10 až 15 dní a dá se po čase opakovat.

Druhou možností je bělení přímo v ordinaci. Zesvětlovat chrup lze pomocí plazmových lamp, laserů a bělících gelů. Výhodou je menší časová náročnost – procedura trvá přibližně hodinu a půl. Bělici gely jsou však koncentrovanější a mohou způsobit větší citlivost zubu během i po zákroku. Výsledný bělicí efekt je individuální a z hlediska trvanlivosti je horší než u domácího bělení.

Vybělení chrupu se doporučuje u klientů se zdravými dásněmi a bez závažnějších stomatologických problémů. Prvním krokem je vyšetření dutiny ústní zubním lékařem, který zhodnotí stav pacienta a následně bělení doporučí či zavrhne. 

Finanční náročnost bělení

Ceny bělicích procedur se liší dle zvolené metody a kliniky, která je provádí. Za domácí bělení včetně zhotovení nosičů, zaplatíte od 3 000 do 5 000 Kč. Ceny ambulantního zesvětlování chrupu jsou o něco vyšší, mohou se vyšplhat až na 7 000 Kč. Pro ty, kdo nechtějí či nemohou do zkrášlení úsměvu příliš investovat, doporučujeme použití bělicí pasty. I zde je však dbát na to, aby byla kvalitní a neměla příliš silný abrazivní efekt. V drogeriích najdete širokou nabídku takových produktů, poradit se však lze i v lékárně.

Více k tématu zdraví a krása se dozvíte zde

Foto: Depositphotos, dentalnikliniky.cz