V minulém dílu fitness poradny se mladá maminka Linda ptala, jak se po dítěti opět shledat se svou štíhlou postavou. Čerstvých maminek je ale mezi našimi čtenářkami očividně víc. Tentokrát se ptá paní Magda. Ta porodila až ve věku 35 let. Jako aktivní sportovkyně jí chybí pohyb. Jak dlouho by se měla vyhnout fyzické aktivitě? Náš fitness profík odpovídá.

Hezký den. V minulosti jsem aktivně sportovala – běhala a chodila na aerobik. Ve 34 letech jsem ale otěhotněla, což jsem si moc přála. Vzhledem k vyššímu věku jsem okamžitě musela skončit s výraznější pohybovou aktivitou, okamžitě jsem byla zařazena do rizikového těhotenství. Minulý týden jsem porodila zdravé dítě. Ráda bych se zeptala, jak dlouho se tělo po těhotenství regeneruje a kdy se tedy mohu naplno opět vrhnout do cvičení. Magda, 35 let.

Tomáš odpovídá:

Dobrý den, v tomto případě má rozhodující slovo lékař, ale pokud je a bude vše bez komplikací, tak je žádoucí začít se sportem co nejdříve!

Už v prvních dnech po porodu se cvičí svaly pánevního dna a brániční dýchání, to Vám snad řekli už v porodnici (měli by). Než budete sportovat a cvičit naplno vám chvilku potrvá. Minimální doba regenerace je šestinedělí, ale s „core“ cvičením už můžete zkusit pomalu začít, skvělým cvikem je tzv. plank.

V žádném případě necvičte žádné cviky typu zkracovačky, sklapovačky, sedlehy, apod., dokud budete mít rozestoupené přímé břišní svaly (diastáza). Fixace diastázy může trvat i několik měsíců.

Během šestinedělí tedy žádná velká fyzická zátěž, po jeho skončení si můžete postupně přidávat. Když jste už předtím aktivně sportovala, tak se zpátky do formy dostanete poměrně rychle, žádný strach!

Máte dotaz na osobního trenéra? Napište Tomášovi na info@zenydivky.cz

Foto: depositphotos/familylifestyle

Osobní fitness trenér. Absolvent Trenérské školy Petra Stacha a Trenérské školy Olympia. Specializuje se na redukci tělesné hmotnosti, silový trénink a doplňkovou přípravou sportovců.