Cvičíte, ale nedosahujete takových výsledků, jakých si přejete? Možná zrovna vám pomůže dobrá rada od profíka. Na našeho fitness trenéra Tomáše Bára se tentokrát obrátila paní Linda. Porodila dítě a ráda by se opět shledala se svou někdejší štíhlou postavou. Jak na to? 

Po dítěti se snažím zhubnout, bohužel marně. Jako hubnoucí aktivitu jsem zvolila pravidelný běh čtyřikrát týdně, pak každý druhý den ještě jezdím na kole. V obchodě mi poradili koupit spalovač. Na trhu je jich ale obrovské množství, navíc do sebe nerada dávám jakékoli tabletky… Co byste doporučil? Linda, 36 let.

Tomáš odpovídá:

Dobrý den, Lindo. S tolika aktivitami jste určitě na dobré cestě. Běh by ovšem mohl být konkrétně v tomto případě nevhodná volba, nevím, kolik přesně vážíte, ale máte-li nadváhu, tak to může být poměrně náročná a nešetrná záležitost pro vaše klouby, především kolena a kotníky, ale i páteř.

Dále záleží na vaší fyzické kondici. Pokud vám při běhu (či jiné aktivitě) tluče srdce jako o závod a sotva popadáte dech, pak je to pro vás příliš a při takto vysoké zátěži pravděpodobně nebudete pálit tuk, dokonce hrozí, že budete ztrácet svalovou hmotu. Zkusil bych běh vyměnit za svižnou chůzi na delší čas, klidně 45 až 60 minut.

Aktivitou zvyšujeme energetický výdej, což je žádoucí, klíčovou roli teď bude mít jídelníček. Je nutné, aby příjem energie (kcal nebo kJ), byl o něco málo nižší, než zmiňovaný výdej. Do té doby nemají žádné spalovače smysl. Pokud nad ním začnete uvažovat, pak vzhledem k tomu, že neznám váš zdravotní stav, doporučuji jeho užívání pro jistotu konzultovat s lékařem.

Máte dotaz na osobního trenéra? Napište Tomášovi na info@zenydivky.cz.

Foto: depositphotos/andriano_cz

Osobní fitness trenér. Absolvent Trenérské školy Petra Stacha a Trenérské školy Olympia. Specializuje se na redukci tělesné hmotnosti, silový trénink a doplňkovou přípravou sportovců.

2 KOMENTÁŘE

 1. Je to borec, neb. ví o čem mluví. A ve větě “Je nutné, aby příjem energie (kcal nebo kJ), byl o něco málo nižší, než zmiňovaný příjem.” se jednalo o překlep mistra tesaře, na mysli měl samozřejmě “..zmiňovaný výdej”. Věřte jeho slovům a výsledky se dostaví;)!

  • Dobrý den,
   děkujeme za upozornění. Text jsme opravili.
   Hezký den,
   ŽD

Comments are closed.