Britská herečka a zpěvačka Angela Lansburyová se u nás proslavila zejména rolí Jessicy Fletcherové, spisovatelky s detektivními schopnostmi, v seriálu To je vražda, napsala (v originále Murder, she wrote). První seriálová klapka padla roku 1983 a celkem bylo odvysíláno 12 sérií. Za roli všetečné spisovatelky, která se vždy připlete ke zločinu, byla herečka celkem dvanáctkrát nominována na cenu Emmy!

Jaký byl život Angely Lansburyové?

Narodila se roku 16. října 1925 v Londýně, do dobře situované rodiny. Herecké nadání zdědila po matce Moyde, jež byla členkou irské divadelní společnosti a filmovou i televizní herečkou. Umělecké kořeny však sahají dále, k dědečkovi Williamu McIldowiemu, který byl ředitelem Opery v Belfastu. Když bylo Angele devět let, otec Edgar Lansbury umírá na rakovinu žaludku a kromě ztráty milované osoby rodina řeší i finanční potíže. Matka Moyde se poté společně s Angelou a jejími dvěma bratry, stěhuje k novému partnerovi do Hamsteadu. Když začnou nad Londýnem kroužit bombardéry, rodina prchá do Ameriky. Herečka později uvedla, že právě smrt otce ovlivnila její život i další směřování nejvíce.

Lansburyová vystudovala herectví a hned svou první rolí ve filmu Plynové lampy, si vysloužila nominaci na nejvyšší filmové ocenění – na Oscara. Situace se opakovala i o rok později, kdy byla na boj o zlatou sošku navržena za výkon ve filmu Obraz Doriana Graye. Následovala řada dalších ocenění, filmů, televizních inscenací, seriálových i divadelních rolí… Angela Lansbury, jež je označována za nejúspěšnější britskou herečku, nepolevuje ani v pokročilém věku. V showbusinessu je neuvěřitelných sedmdesát let a jen za loňský rok si připsala účinkování ve filmech Mary Poppins se vrací a Buttons. Právem získala titul Dáma britského impéria a její hvězdou se pyšní i hollywoodský chodník slávy.

Herečka se vdala celkem dvakrát. Poprvé v devatenácti letech, kdy se jejím manželem stal o patnáct let starší herec Richard Cromwell. Manželství vydrželo pouhý rok – najevo vyšla hercova utajovaná homosexualita a rozvod se konal roku 1946. Po fázi šoku a strádání bylo nakonec vše odpuštěno a bývalí manželé zůstali přáteli až do hercovy smrti roku 1960. Druhým a tentokrát celoživotním partnerem, se jí stal herec Peter Shaw. Společně strávili neuvěřitelných 54 let, vychovali dvě děti (syna a dceru) a syna z Peterova prvního vztahu, jehož herečka bere za vlastního. Rozdělila je až Shawova smrt v roce 2003. Lansburyová o svém manželství prohlásila: „Měli jsme perfektní vztah. Není moc lidí, co by to měli stejně.“

V čem tkví tajemství dlouhověkosti talentované umělkyně?

V pozitivním přístupu k životu! Herečka i přes životní kotrmelce a zdravotní neduhy neklesá na mysli, nepolevuje, denně cvičí, zdravě jí, věnuje se rodině i tomu, co ji těší nejvíce – herectví. A ženám radí: „S věkem člověk příliš nenadělá a starší ženy se bojí, že ztratí sexuální atraktivitu. Nemusí to tak ale nutně být, stačí se o sebe stále zajímat a starat. Když o sebe žena přestane dbát, nevěnuje pozornost tomu, jak vypadají její vlasy, obličej, tělo ani šaty, pak si přeci nezaslouží, aby upoutala něčí pozornost?!“

Foto: Depositphotos

Více o osudech oblíbených hereček se dozvíte zde