Jakmile začnou sluneční paprsky více hřát, odkládáme teplé svrchníky, svetry i kalhoty a do popředí se dostává mnohem lehčí a úspornější oblečení. Blýsknout se v létě co nejlepší postavou je sen spousty žen a k perfektní figuře se lze dopracovat nejen cvičením, ale i správnou stravou. Přinášíme vám tři recepty na lehké večeře, které jsou ideální při redukci váhy.

Při dietním stravováním by měl být denní příjem kalorií u žen kolem hodnoty 1200, ne však méně. U mužů je hodnota přibližně o 600 kalorií vyšší. Stravovat se dietně neznamená hladovět, jde hlavně o to zredukovat zejména cukry, ale také některé tuky ve stravě. Zejména výběr posledního chodu dne bývá někdy trochu problematický, a proto vám pro inspiraci přinášíme tipy na tři pokrmy, na nichž si lze pochutnat bez výčitek svědomí.

Salát s quinoou

Je označovaná za superpotravinu, ale co je to vlastně quinoa? Jedná se o plodinu, která se uvádí také pod názvem merlík čilský a nejde o žádnou novinku. Quinoa je známá už několik tisíc let a původem pochází z pohoří And. A protože obsahuje velmi vysoký podíl živin, je označována za poklad pro světovou obživu. Koupit se dá ve třech barvách, nejčastěji se používá její žlutá varianta.

Pro 4 porce potřebujeme:

1 šálek quinoy

50 g čerstvého špenátu

2 jarní cibulky

½ salátové okurky

3 šálky vody

2 rajčata

sůl

čerstvou mátu na ozdobu

Zálivka:

1 stroužek česneku

šťáva z ½ limetky nebo citronu

2 – 3 polévkové lžíce olivového oleje

0,5 lžičky mleté sladké papriky

špetka mletého pepře

Postup:

Quinoa se připravuje podobně jako rýže. Důležité je předem ji dobře proprat vodou, aby se vyplavily hořké látky. Quinou proto namočíme asi na 5 minut do vody, poté propláchneme. Nasypeme ji do hrnce, zalijeme dvojnásobným množstvím vody, osolíme a vaříme přibližně 20 minut.

Špenát nasypeme do síta, propláchneme vodou a necháme okapat. Cibulku nakrájíme na kolečka, okurku a rajčata na kostičky. Zeleninu i s quinoou dáme do mísy a zalijeme zálivkou, kterou jsme si v mezičase připravili. Salát ozdobíme nahrubo nasekanou čerstvou mátou.

Brambory po ajurvédsku

Pokrmy z jednoho hrnce jsou sympatické tím, že ušetří nádobí v kuchyni, a tím i čas. Brambory podle ajurvédského způsobu nádherně voní po koření, jsou chutné a taky zdravé. Jak na ně?

Pro 4 porce potřebujeme:

500 g menších raných brambor

2 rajčata

1 cibuli

1/2 svazku petrželky

1 lžičku mletého kmínu

1 lžičku mleté kurkumy

špetku mletého muškátového oříšku

špetku mletého černého pepře z mlýnku

4 kousky kardamomu

½ lžičky majoránky

1 lžičku sušeného oregana

menší hrst čerstvého koriandru

1 lžíci olivového oleje

1 lžíci sezamových semínek

sůl

Postup: 

Do většího hrnce nalijeme vodu, přidáme celý kardamom a přivedeme k varu. Brambory i se slupkou pečlivě omyjeme, vložíme do hrnce a vaříme asi 15 – 20 minut. Poté je vyndáme, necháme okapat (například na sítu) a nakrájíme je na čtvrtiny.

Cibuli očistíme a nakrájíme na proužky. Rajčata omyjeme a nakrájíme na čtvrtiny nebo menší kousky. Troubu předehřejeme na 180°C, menší zapékací formu vymažeme olejem a rozvrstvíme do ní brambory. Ty ochutíme zbylým kořením a solí. Na ně navrstvíme cibuli, rajčata, sezamová semínka a vše promícháme.

Formu dáme do trouby a jídlo pečeme asi 20 minut, dokud brambory nebudou ze spodní strany zlatohnědé. Když je hotovo, pokapeme směs trochou olivového oleje.

Palačinky s kozím sýrem

Pro 4 porce potřebujeme:

150 g pohankové mouky

100 g hladké pšeničné mouky

100 ml mléka

300 ml vody

2 polévkové lžíce oleje

1 vejce

špetku soli

100 g kozího sýra

Na cibulovou marmeládu:

6 červených cibulí

6 čerstvých snítek tymiánu

4 polévkové lžíce extra panenského olivového oleje

4 dcl polosuchého bílého vína

1 dcl balzamikového octa

½ pytlíku želírovací směsi (např. Gelfix extra)

250 g cukru

1 – 2 čajové lžičky soli

pepř

Postup:

Pokud doma máte připravenou cibulovou marmeládu, je skoro hotovo. Jestli tomu tak není, pusťte se do práce. Cibuli očistíme a nakrájíme najemno. Koření svážeme kuchyňským provázkem. Do většího hrnce nalijeme olej, přisypeme cibulku a pár minut ji smažíme, dokud nebude sklovitá. Poté přilijeme víno, balzamikový ocet, přidáme koření, cukr, želírovací směs a za stálého míchání povaříme asi 3 minuty. Poté vyndáme koření, marmeládu dochutíme solí, pepřem a ihned jí plníme předem připravené sklenice se šroubovacím uzávěrem. Sklenice otočíme dnem vzhůru a necháme pár minut odstát. Pak už lze marmeládu použít. Do palačinek jí bude třeba asi 6 polévkových lžic.

Nyní přichází na řadu těsto. V míse rozšleháme vejce a postupně, za stálého šlehání, metličkou přidáváme mouky smíchané se solí, mléko a vodu. Hotové těsto necháme alespoň dvacet minut odpočinout a pak ho lehce prošleháme.

Pánev potřeme troškou oleje (nejlépe za pomoci silikonové metličky), naběračkou do ní naléváme těsto a to z každé strany opékáme pár minut.

Na každou palačinku poklademe 3 – 4 tenké plátky sýra a jednu polévkovou lžíci marmelády, zavineme je a podáváme.

 

Foto: Depositphotos.com