Od doby, kdy jsme si dávali novoroční předsevzetí s cílem zhubnout, již pár měsíců uplynulo. Ale chvíle, kdy budeme svá těla prezentovat v úspornějším oblečení a plavkách, se nezadržitelně blíží. Je proto nejvyšší čas začít pracovat na své figuře. Za pomocí sportu a správného stravování. Inspirovat se lze i populárními hollywoodskými dietami, na které přísahá nejedna známá celebrita.

Upravit jídelníček a začít se pravidelně hýbat, prospěje nejen vizáži, ale i celkovému zdravotnímu stavu. Při sportování se posiluje obranyschopnost těla, ale také se vyplavují hormony štěstí. A díky nim se člověk na svět dívá mnohem veselejšíma očima.

Paleo, detox nebo Atkinsonova dieta?

Módním vlnám podléhá v Hollywoodu i způsob stravování a některé celebrity si na propagaci diet založili rovnou další živnost. Která bude váším favoritem?

Pravěká dieta

Způsob stravování jaký praktikovali naši pravěcí předkové, oslovil například herečku Jessicu Biel. Ta se pyšní nejen krásnou tváří, ale také dokonalou postavou a dle jejích slov za ni vděčí pravidelnému pohybu a paleo dietě. V jejím jídelníčku proto naleznete zdravé tuky, maso, vejce, ovoce a zeleninu. Naopak to, čemu se vyhýbá, jsou obiloviny, rostlinné tuky, brambory, rýže, luštěniny a mléčné výrobky.

Očistou ke krásné postavě

Propagátorka zdravého životního stylu, herečka Gwyneth Paltrow, dává na svém blogu i webu Goops rady, jak být zdravá, krásná a štíhlá. Klíčem k úspěchu je podle oscarové herečky i pravidelná detoxikace organismu. Tu zařazuje do svého programu třikrát do roka, přičemž jeden cyklus trvá 21 dní.
Paltrowová se řídí podle čistícího programu „The Clean program“, který vyvinul kardiolog Alejandro Junger. Jeho základem je eliminace potravin obsahujících lepek, mléčné výrobky, vejce, cukr, alkohol a další alergeny. Součástí této diety je také konzumace dvou jídel denně v tekuté podobě, například ve formě džusů, polévek či smoothies.

Dieta jako životní styl

Hvězda reality show a podnikatelka Kim Kardashian, udělala ze svých křivek poznávací znamení, svou značku. Po narození druhého dítěte ji trápila poporodní kila a celebrita hledala způsob jak se jich zbavit. Její zbraní v boji s nadváhou, se stala Atkinsonova dieta, kterou její příznivci berou jako životní styl.

Dieta je založena na přísném dodržování určitých pravidel. Povolena je konzumace skoro všech potravin, jen s výjimkou těch, které obsahují sacharidy. Cukry totiž tělo ukládá pro dobu, kdy bude aktivní. Pokud se tak nestane, promění je v tuk. Když jsou organismu sacharidy odepřeny, je nucen čerpat energii rovnou z tuků, a tím se nastartuje hubnutí.

Stravování ze země galského kohouta

Radami francouzského experta Pierra Dukana, jenž vyvinul vlastní způsob stravování, se řídí i členka britské královské rodiny, manželka prince Williama, Vévodkyně z Cambridge. Před jejich velkolepou svatbou v roce 2011, ji stejně jako většinu nevěst trápily obavy, zda bude do šatů dostatečně štíhlá. Stravu založenou na omezení sacharidů a zvýšeném příjmu bílkovin, se rozhodla dodržovat i matka vévodkyně, Carole Middleton. Dunkanova dieta je rozdělena do několika fází.

První se nazývá útočná a povoleny jsou v ní pouze bílkoviny. Dietář si v ní pochutnává na masu, vaječných bílcích, nízkotučných jogurtech a sýrech. Ve druhé fázi jde o dosažení ideální váhy a povolena je navíc konzumace zeleniny. Ideální je pak střídat bílkovinové a bílkovino-zeleninové dny.
Třetí fáze se soustředí na upevnění ideální váhy a je náročná zejména na trpělivost. Postupně se do jídelníčku zařazuje ovoce, sýry, chléb a potraviny osahující škroby. Musí se tak ale činit velmi pozvolna, aby kila opět neskákala směrem vzhůru. Poslední fáze je stabilizační. Jíst už můžete vše, ale jednou týdně je třeba zařadit pouze bílkovinový den.

Dunkanovu dietu si oblíbila i zpěvačka Jennifer Lopez či modelka Gisele Bündchen.

Nebuď kyselá!

Bývalá členka popové skupiny Spice Girls, návrhářka a podnikatelka Victoria Beckham, má na fotkách často dosti otrávený výraz. Na vině však není alkalická dieta, která je založena na udržení zásaditého pH v organismu.
Jak naše tělo stárne, funkce některých orgánů se zpomaluje, a tím vzniká v organismu větší kyselost. Tu může zapříčinit také špatná skladba jídelníčku nebo nadbytek stresu. Alkalická dieta je založena na udržení pH v těle v zásadité rovině. Konzumují se proto z 80% potraviny, které mají zásadité pH (určité druhy ovoce, zeleniny, ořechy…) a z 20% potraviny s kyselejším pH (obilniny, mléčné výrobky, káva, cukr, maso ryby a alkohol).

Ať už si vyberete tu či onu dietu, nebo si zvolíte svůj vlastní způsob stravování vězte, že 6. května je povoleno hřešit. V tento den se po celém světe slaví Mezinárodní den bez diet, který iniciovala v roce 1992 Britka Mary Evans. Sama zakladatelka trpěla anorexií a záměrem tohoto dne je pomoci ženám i mužům akceptovat svá těla, i s kily navíc. A také upozornit na závažnost onemocnění, která se mohou objevit v důsledku touhy po dokonalém těle. 

Foto: Depositphotos.com