Teploty venku konečně začínají připomínat léto. Je čas odhodit teplé oblečení a obléknout se do úspornějších modelů, tedy ukázat více kůže. Sluneční paprsky jsou pro lidský organismus prospěšné, představují však i riziko, proti kterému je třeba zakročit už od prvních prosluněných dnů.

V květnu a červnu jsou už teploty vzduchu příjemné, i když většinou ještě nedosahují letních standardů. Lidská pokožka je však velmi citlivá i na toto oteplení. V zimě kůži skrýváme za teplým oblečením, proto není na slunění zvyklá. Slunci se proto vystavujte postupně. Důležité je také sledovat UV index, který udává hodnotu škodlivého ultrafialového záření. O jeho hodnotách se pravidelně dozvídáme z předpovědi počasí a jakmile začne stoupat nad 3, je třeba zbystřit a podniknout kroky. Zohlednit je třeba také fototyp pokožky, protože každý je trochu jiný a vyžaduje jiný přístup.

Jak si teplé dny užívat bez rizika?

  • pokožku zvykat na sluneční paprsky postupně, po krátkých dávkách
  • přímému slunci se nevystavovat v době mezi 11. až 15. hodinou
  • obecně upřednostňovat stín
  • zařadit do stravy potraviny s větším obsahem karotenoidů, které jsou obsažené například v mrkvi, rajčatech, batátech, dýni a vitamínu E, jehož nalezneme v olejích z pšeničných klíčků, slunečnicovém oleji či lískových oříšcích. Tyto látky pokožku posílují, pomohou jí sluneční záření lépe snášet, a navíc se postarají o zdravé opálení
  • chránit se před sluncem oblečením a pokrývkami hlavy
  • zvolit opalovací krém s UV faktorem přiměřeným typu pokožky a natírat se s ním od hlavy až k patě

Cena za nedostatečnou ochranu

Vynechat opalovací krém se může hodně nevyplatit. Kůže se umí sama bránit před škodlivými paprsky přibližně 20 minut (dle fototypu), pak je jim vystavena bez ochrany. Následkem slunění bez ochranného krému může dojít k přehřátí pokožky, jejímu „spálení“, které ji natrvalo poškodí, vzniku puchýřků a v nejhorších případech i ke vzniku rakoviny kůže. U světlých a citlivých fototypů se objevuje také hyperpigmentace, tedy nevzhledné tmavé skvrny, například na obličeji či dekoltu.

Krém je základ

Bílý mastný opalovací krém, který ucpe póry a obarví oblečení, je již minulostí. V lékárnách, drogeriích i na specializovaných e-shopech je nyní k dostání mnoho produktů, které jsou šité na míru jednotlivým druhům pleti i jejím nedokonalostem.

Bezolejový gel na opalování s SPF 50, Heliocare, 599 Kč
Opalovací mléko, které předchází vzniku sluneční alergie, Piz Buin, 395 Kč
Hydratační mléko na opalování ve spreji, Ziaja, 389 Kč

 

Foto: Depositphotos, archiv firem