Relaxační kúry v lázeňských domech Češi milují. Netěší je ovšem klasické zdravotní třítýdenní pobyty v lázních, chtějí „rychlý“ relax a odpočinek, ale s patřičnými kúrami. Podzim je k nim láká dvojnásob. Wellness pobyty ve dvou – na tři až pět dnů – jsou stále žádanější.

Zájem našinců o wellness pobyty na podzim meziročně vzrůstá; chtějí je absolvovat v domácích českých lázních, bavorském Bad Füssing, rakouských termálních Laa an der Thaya či maďarských centrech jako Mosonmagyaróvár, Sárvár, Bükfürdö a východní Hajdúszoboszló.

Masáže, koupele a pohoda

Prodloužený relaxační víkend v Lázních Bělohrad, Mariánských Lázních, Karlových Varech, Třeboni, Poděbradech, Luhačovicích, Velichovkách… spolu tráví nejčastěji páry nebo kamarádky. To později určuje i náplň pobytu.

V obou případech mívají na programu masáž; zatímco pánové volí masáže klasické (švédské) a sportovní, nebo lávovými kameny, ženy se zajímají o čokoládové, medové, bylinné, orientální… Muži od masáže – trvá zpravidla 25, 50 či 80 minut – očekávají spíše rychlé odstranění bolesti a uvolnění svalů, naopak jejich protějšky požadují časově náročnější terapie, a to s důrazem na péči o pokožku a jistou „rozkoš“ – tedy s peelingem, zábalem a tak podobně.

Lázeňské domy nabízejí i masáže párové, ovšem ty jsou nejčastěji dárkem „ji pro něj“ nebo jistou formou seznamky. V rámci relaxu si obě pohlaví nezřídka dopřávají koupele;  perličkové, bahenní, sirné, pivní… i ovocné.

Holčičí „povídání“ pány nebaví

Dámské jízdy do lázeňských center na wellness pobyt neznamenají nutně „balící“ akce. Ženy si relaxu užívají trochu jinak, což pány nemusí bavit, proto je praktické, když jedou kamarádky na odpočinkový pobyt samy.

V jejich rámci se objevují nejen ozdravné, ale nezřídka i krášlící procedury, o nichž si dámy „musí“ nutně vyměnit zážitky. Navíc se občas uchylují k cvičením, která připadají pánům šílená. Třeba ajurvédská jóga, která ovšem dokáže pomoci harmonizovat tělesné procesy a vybalancovat stres.

Aby nedocházelo k žensko – mužským střetům v představách o obsahu relaxačního zážitku, existují v rakouském městečku Gars am Kamp lázně La Pura pouze pro ženy. Do objektu wellnessového ostrůvku muži nesmí – pouze jako zaměstnanci. Rezidence v císařském stylu nabízí pobyty ozdravné, krášlící, hubnoucí, a odpočinkové, to i za „doprovodu“ dietní zážitkové gastronomie! Dámy se mohou procházet celý den po hotelu v županu, nenalíčené… bez obav, že by jejich počínání či cvičení okukovali kritické oči pánů. Jim se ukáží až poté, v plné (opětné) kráse. 

Slavní nabírají síly v lázních

Lázně patří k místům odpočinku odedávna; v nich se odreagovávali slavní spisovatelé, hudební skladatelé, politici… Britský král Edward VII. si zamiloval Mariánské Lázně, kde byl dokonce devětkrát! Podobně jako J. W. Goethe.

Baron Nathaniel von Rotschild se léčil – stejně jako Viktor Dyk – v Lázních Kynžvart. To pánové hudebníci Beethoven, Chopin či Paganini upřednostnili Karlovy Vary. Do českých lázní jezdí pravidelněji relaxovat i herečka Hana Maciuchová a Zlata Adamovská, zpěvačka Patra Janů či publicistka Marie Formáčková…

Tipy:

  • Relaxační pobyty pro muže nabízejí Jánské Lázně
  • Podzimní relax mají na programu Luhačovice
  • Romantickou květinovou relaxaci připravily lázně Třeboň
  • Oddechový wellness pobyt pro seniory zajistí lázně Bechyně

Jaké volit masáže?

Čokoládová: navodí dobrou náladu, stejně pomáhá proti celulitidě a omladí pokožku. Kakao obsažené v čokoládě obsahuje antioxidanty působící proti volným radikálům, čímž zpomalí stárnutí. Jeho theobromin pak v mozku stimuluje tvorbu dopaminu a uvolňuje endorfiny. Theobromin navíc zvyšuje prokrvení kůže a aktivuje látkovou výměnu. Masáž podporuje detoxikaci, vyhlazuje, regeneruje a tonizuje pokožku.

Medová: patří k metodám ukrajinského lidového léčení. Pokožkou se tímto dostávají do organismu léčivé látky včelího medu. Masáž odstraňuje toxiny z těla; ta vedená přes reflexní zóny zad stimuluje činnost orgánů a pozitivně nabudí celý organismus. Medová „akce“ má podpůrný vliv při léčbě některých rozvinutých nemocí (žaludeční a střevní poruchy, jaterní a ledvinové choroby) je vhodná při chronických chorobách a k zvládání stresu (bolest hlavy). Pomáhá proti celulitidě.

Aromatická: spojuje rekondiční masáž a aromaterapií. Používají se rostlinné oleje, které se mísí s pár kapkami aroma esence. Éterické vonné esence jsou výtažky z částí rostlin, mající stimulující či uklidňující účinky. Oleje se volí tak, aby odstranily zdravotní potíže a přivedly tělo do rovnováhy. Aromatické látky působí na tělo přes pokožku i vdechem. Vůně ovlivňuje nervovou soustavu; uvádí ji do pohody. Tato masáž uvolňuje stres, napětí, posiluje imunitní systém (čistí lymfu). Umí zlepšit krevní oběh a léčí bakteriální nemoci. Jisté esence působí na obnovu pokožky, akné a celulitidu.

Lávovými kameny: na tělo se kladou oblé teplé kameny zahřáté ve vodě na teplotu kolem 37-40 ºC. Přidává se aromatický olej a masíruje se pomocí specifických hmatů. Teplo z kamenů proniká do organismu 3 cm hluboko a uvolní tělo. Kameny též předávají energetickou vibraci, ovlivňují a uvolňují energetické cesty, které vedou k vnitřním orgánům, často zablokovaným. Masáží se ovlivňují fyziologické procesy, odstraňuje nervozita, stres, nespavost… Také se ale uvolní ztuhlé svaly, bloky i křeče, poleví bolest v kloubech, reguluje se trávení a zrychlí metabolismus.

autor: -miš-

foto: Depositphotos

Návod jak si zařídit lázně i doma najdete zde.